Yaz aylarının sosyal medya yıldızları

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Ağustos 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Yaz aylarında televizyon kanalları üzerine ölü toprağı serpilir. Program tekrarları, yaz için hazırlanmış herhangi bir iddiası olmayan sıkıcılıkta birbiriyle yarışan yapımlar, güncel olmadığı için çuvalla satın alınabilen eski tarihli belgeseller ahalinin yazı geçirmesi için uygun görülür. Sosyal medyada ise durum biraz daha farklı. Yazın sayılarında azalma görülse de sosyal medya üzerinde kullanıcıya rahat yok. Markalar emir kipli cümlelerini, yaratıcılıktan uzak beğen/paylaş kazanlı havuçlarını kullanıcıların haber akışına boca etmeye tam gaz devam ediyorlar.

Neyseki tüm markalar her şeyi bu kadar basit kurgulamıyor. İşte size sosyal medyada Haziran ve Temmuz ayında farklılılarıyla öne çıkan kampanyalardan bir kaçı.

İlk sosyal medya kampanyası Wilkinson’ın 21 Haziran Babalar gününe özel hazırladığı #Dadication adlı kampanya. Londra’da her gün farklı bir yere kurulan kabin içerisindeki sistem ile isteyen herkes babasına özel videolu bir mesaj kaydetti. Bu mesajların bir kısmı birleştirilerek Youtube’da bir reklam filmi haline getirildi. Youtube üzerinde videoyu izleyenler bağlantıya tıklayarak Wilkinson’ın Facebook sayfasına giderek babalarına ait anılarını bıraktılar. Facebook ve Twitter üzerinden #Dadication etiketini kullanarak babası ile ilgili paylaşım yapanlara babalar için özelleştirilmiş 30 bin takım tıraş bıçağı verildi. Hazırlanan video ise Youtube üzerinde 1.300.000’den fazla izlendi.

Babalar günü için hazırlanan sosyal medya üretimlerinde başarılı bir video ürün gamında erkeklere de yer veren Dove’dan geldi. Dove, sosyal medya üzerinde yayınladığı başarılı videolarına bir yenisini babalar günü için ekledi. Calls For Dad #RealDadMoments adıyla yayınlanan bir dakikalık video kısa sürede 12 milyona yaklaşan bir izlenme elde etti.

Dünya kupası başladığında en çok dikkat çeken kampanyalardan birini İrlanda merkezli bahis sitesi Paddy Power gerçekleştirdi. Amazon ormanlarından kesilen ağaçlarla “Haydi İngiltere” yazılmış imaj paylaşan şirket hem uzun süre konuşuldu hem de ormanların yok olması konusunda bir farkındalık yarattı. MODO adlı 3 boyutlu modelleme programı ile yaratılan bu imaj o kadar gerçekçiydi ki Paddy Power çalışanları ağaçların reklam için gerçekten kesildiğini düşünenlerden gelen tepkileri de yine aynı yöntemle akıllıca bertaraf etmeyi başararak kampanyayı neredeyse bir sosyal sorumluluk kampanyasına dönüştürdü.

Muhtemelen bir çoğumuz bilmiyor ama farkındalık yaratmak amacıya 28 Temmuz, Dünya Hepatit günü olarak tanınıyor. Bulaşıcı olan bu hastalık her sene dünya genelinde 1.5 milyon insanın ölümüne neden oluyor. Bu rakam her sene HIV / AIDS yüzünden ölen insanların sayısına eşit. Hepatit hastalığına karşı bilinç yaratmak amacıyla hazırlanan Think Again adlı Youtube videosu da insanları sıkmadan hepatit hakkında bilinç oluşturmaya çalışıyor Video 2,5 dakikadan uzun olsa da içerisindeki karakterler ve melodisiyle kendini sonuna kadar izlettiriyor. Öyleki yüklendikten sonra ilk iki hafta içerisinde 500.000 defa izlenen video toplamda ise 679 bin defa izlenmiş.

Yazıya ait dergi sayfası

yaz-aylarinin-sosyal-medya-kampanyalari

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun