Vikipedi üzerinde pazarlama rehberi

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Mart 2013 yayımlanmıştır.

İnternet kullanıcılarının ortak çabasıyla yazılan Vikipedi içeriği ne kadar çok tartışılıyor da olsa bugün en çok ziyaret edilen web sitelerinin başında geliyor. Kasım 2002’de Türkçe sürümü yayına alınan Vikipedi üzerinde bugün 200.000’in üzerinde makale bulunuyor. İngilizce sürüm ise tüm diller arasında en çok makale barındıran sürüm ve üzerinde hepsini okumaya ömrünüz yetmeyecek de olsa dört milyonu aşkın makale barındırıyor. Konuyu çok dağıtmadan ileri düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmayanlar için doksan dört bini aşkın makalesiyle basit bir dille yazılmış simple.wikipedia.org adresinden yayın yapan İngilizce Vikipedi sürümü olduğunu da belirtelim.

İşin uzmanları tarafından önerilmese de gerek barındırdığı makale sayısı gerekse herkesin düzenleyebildiği içeriğiyle Vikipedi sadece bilgiye aşık bir kesim tarafından değil pazarlamacılar tarafından da pazarlama amacıyla ciddi ciddi kullanılan bir mecra halini aldı.

Şirketiniz ya da ürününüz hakkında bilgi arayan kullanıcı eğer Vikipedi üzerinde bu bilgiye denk gelirse elbette şirket ya da ürünün hanesine kullanıcı gözünde artı puan yazılacak. Vikipedi’nin bir ansiklopedi olduğunu unutup reklam yapmak ya da daha önce yazdığınız bir basın bültenini buraya kopyalamak gibi bir hataya düşmemek şartıyla!

Fütursuzca Vikipedi kullanımına verilecek en iyi örnek 2012 sonlarına doğru Almanya’da besinsel ilaçlar satan Gall Pharma adlı şirkete Münih Yüksek Mahkemesi tarafından Vikipedi üzerinde yaptığı yanıltıcı düzenlemeler yüzünden verilen 250.000 euroluk para cezası olsa gerek.

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olan tek şirket elbette Gall Pharma değil. İki Fransız şirketi Rentabiliweb ve Hi-Media arasında yaşanan makale silme yarışında mahkemeye yaptığı başvuru sonrasında Hi-Media’ya 25.000 euro para cezası ödeten Rentabiliweb örneği de Vikipedi üzerinde yapılan değişikliklerin ciddi yaptırımlarla sonuçlanabileceğine güzel bir örnek oluşturuyor.

Vikipedi kurucusu Jimmy Wales’in Vikipedi üzerinde pazarlama yapılmaması üzerine olan kesin tavrına rağmen Vikipedi’de yüksek konumda bulunan kullanıcıların pazarlama çalışmalarına göz yumdukları hatta kimi kullanıcıların bizzat kendilerinin bu işi üstlendiği de bir sır değil.

Peki hem Vikipedi editörlerini rahatsız etmeden hem de ansiklopedik formatın dışına çıkmadan şirketinizin ya da hizmet verdiğiniz şirketlerin pazarlamasını Vikipedi üzerinde nasıl yapacaksınız?

Görünür olun

Kurumunuz için bir Vikipedi sayfasına sahip olmadan önce yazılı, görsel ve sosyal medyada aktif olun. Tek başına bir Vikipedi sayfası kurumunuzu tanıtmaya yetmez. Web sitenizi sık sık güncelleyin ve şirketinize ait tüm bilgileri web sitenizde yayınlamaya özen gösterin.

Vikipedi yazarı olun

Vikipedi yazarları bir çok değişik konu üzerine yazdıkları için siz Vikipedi’ye kayıtlı yazar olduktan sonra sadece kurumunuz hakkında yazarsanız editörlerin sizin amacınızı keşfetmeleri çok zaman almayacaktır. Bunun için kayıt işleminden sonra makalelere göz atın, yazım yanlışlarını düzeltin, referanslar ekleyin. Böylelikle hem editörlerin dikkatini üzerinize çekmeyeceksiniz hem de Vikipedi mantığına hakim olacak ve kurumunuz için nasıl bir dil kullanmanız gerektiğini anlayacaksınız.

Kurumunuzu arayın

Vikipedi üzerinde kurumunuzun adını arayın. Belki sizden önce birileri kurumunuzun adını ayrı bir makale olarak olmasa da makalelerin içinde çoktan yazdı. Bu durumda kurumunuz için ayrı bir makale sayfası açmak yerine mevcut sayfalara kurumunuzla ilgili daha fazla bilgi ekleyebilirsiniz.

Meseleyi kendi içinizde halledin

Vikipedi’ye yeni giriş yapıyor olabilirsiniz ancak sizden önce kurumunuz çalışanlarından biri çoktandır Vikipedi yazarı olabilir. Bu durumda bu kişiden yardım alabilirsiniz.

Vikipedi’den öğrenin

Vikipedi üzerinde nasıl madde açılacağına, içeriğinin nasıl düzenleneceğine dair bir çok makale bulunuyor. Bu kaynakları kullanabilir ya da yine diğer Vikipedi yazarlarına maddeleme ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Taslak olarak başlayın

Makalenizi bir taslak olarak başlatın. Vikipedi yazarları taslak makaleleri bir şans olarak görürler ve makale hakkında araştırma yaparlar ya da imaj eklerler. Uzun uzadıya bir tek kişi tarafından yazılan Vikipedi maddeleri genel olarak silinmeye mahkumdurlar.

Kanılara değil olgulara yer verin

Vikipedi makale kurallarında belirtildiği gibi “Vikipedi maddeleri hazırlanırken kanılara değil, olgulara yer verilir. Basit bir örnek vermek gerekirse, “Beatles dünyanın en iyi müzik grubudur” ifadesi bir kanıdır ve Vikipedi’de yer alamaz. Ancak, “Thriller, dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan albümüdür” ifadesi bir olgudur ve güvenilir üçüncü parti kaynaklarını göstermek kaydı ile Vikipedi’de yer alabilir.”

Sıfat kullanmayın

Makalenizi yazarken sıfat kullanmaktan kaçının. Yazının başında da değindiğimiz gibi Vikipedi bir ansiklopedidir ve ansiklopedilerde temelsiz sıfat kullanımlarına yer yoktur. Örneğin geçen yılın en başarılı şirketi olarak bir tanımlama yapıyorsanız mutlaka bu başarıyı temellendirin.

Üçüncü parti sitelere link verin

Vikipedi sakinleri referanslara önem verir ve severler. Varsa mutlaka diğer siteler üzerinde yer alan kurumunuzla ilgili olan referanslara link verin.

Seçkin makaleleri takip edin

Vikipedi üzerinde seçkin makale olarak gösterilen makaleleri mutlaka takip ederek, inceleyin ve bu maddelere katkıda bulunun.

Tartışma sayfasını kullanın

Her Vikipedi makalesine ait bir de o makalenin içeriğinin iyileştirilmesi amacıyla tartışıldığı bir tartışma sayfası vardır. Bu tartışma sayfasını kullanmanız hem diğer yazarları içeriğinize ortak edecek hem de makaleniz ile ilgili geri dönüş almanızı sağlayacaktır.

İşler ters giderse

Eğer olurda yazdığınız makale başkaları tarafından düzenlenir ve içeriğinde sizin orada bulunmasını istemediğiniz şeyler yazarsa makaleyi kendiniz düzenlemeyin. Tartışma sayfasını kullanın ve diğer yazarlardan yardım isteyin. Yanlışlığın tam olarak nerede olduğunu açık bir dille belirtin.

Yazıya ait dergi sayfası

Mart 2013 The Brand Age
Mart 2013 The Brand Age

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun