Sosyal medyayı rakamlarla anlamak

Yazının yayımlanma tarihi: May 1, 2013 - Son güncelleme: December 24, 2014
1000 kelime uzunluğundaki bu yazı için tahmini okuma süreniz 4 ila 7 dakika arasında.
Yazan:

Yazıya ait etiketler: , , , ,

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Mayıs 2013 sayısında yayımlanmıştır.

Sağımız solumuz sosyal medya. Sosyal medya ile yatar onunla kalkar olduk. Peki bu çok da eski diyemeyeceğimiz mecrayı ne kadar iyi tanıyoruz ya da tanıyor muyuz? Hemen her gün bir kaç defa tıkladığımız Like butonu ya da attığımız bir tweet arkadaşlarımızdan ya da takipçilerimizden başka pazarlamacılar, sosyal medya uzmanları ve bu işi hakkıyla yapmak isteyen ajanslar için çok şey söylüyor. Kısacası kullanıcı gözüyle baktığımızda sosyal medya her ne kadar kişiye özel içerik yaratsa da kullanıcıların sosyal medya üzerindeki davranışlarından çıkarılacak çok ders var!

Örneğin BlitzLocal’ın 120 milyar Facebook gösterimi üzerinde yaptığı analiz sonucunda ilk göze çarpan uzun gönderilerin baştan kaybettiği yönünde. Analize göre Facebook gönderilerinin 100 – 119 karakter uzunluğunda olanları makbul.

Sosyal medya paylaşımları ile ilgili en önemli konulardan biri de paylaşım zamanı. KISSSmetrics tarafından yapılan ve çok tartışılan bir araştırmaya göre Twitter’da en çok retweet edilen saat 17:00, Facebook üzerinde paylaşım almak için en iyi zaman 13:00, saat başına göndereceğiniz optimum tweet sayısı 1 – 4, gün başına göndereceğiniz optimum Facebook gönderisi 0,5. URL kısaltma servisi Bit.ly’ye göre ise hedefiniz tıklama almak ise Twitter’da 13:00 – 15:00 saatleri arasında, Facebook’ta ise 15:00’da paylaşım yapmanız gerekiyor.

Sosyal medyada paylaştığınız bir gönderinin raf ömrü mecraya göre farklılık göstersede ortalaması sadece üç saat. Yani saatlerce hazırlamak için uğraştığınız bir gönderiyi aslında sadece üç saatliğine yaşatabiliyorsunuz.

Online alışverişte de sosyal medya etkisini yadsımamak lazım. Profesyonelce yazılan ürün yazılarına olan güven yüzde 55, tüketiciler tarafından yapılan yorumlara olan güven yüzde 46 iken tüketicilerin arkadaşlarından ya da aile bireylerinden gelen marka önerilerine olan güveni yüzde 70. Online mağazalardan alışveriş yapan müşterilerin yarısı markalardan Facebook üzerinden müşteri hizmetleri sunmasını bekliyor ancak sadece yüzde 23’ü Facebook üzerinden müşterilere hizmet veriyor.

Online nüfusun yüzde 82’si sosyal medyada yani 1,2 milyar internet kullanıcısı sosyal medya mecralarını kullanıyor. Bu rakam sosyal medyayı dünya çapında en popüler online aktivite yapıyor.

Alışveriş sitelerinin kurtarıcısı kadınlar sosyal medyada da erkeklerden daha aktif hem de tüm kıtalarda. Sadece mecra üzerinde geçirdikleri zamanda değil paylaşımda bulunma, etkileşime girme ve tıklama oranları da erkeklerden daha yüksek. Facebook kullanıcılarının yüzde 57’sinin kadın olduğu göz önüne alındığında kadınların sosyal mecraları ne kadar önemsediklerini görmek mümkün.

Umut verici bir diğer rakam ise sosyal mecraların mobil penetrasyonu. Örneğin Facebook kullanıcılarının yüzde 54’ü Facebook’a mobil olarak erişiyor ve yüzde 33’ü telefonlarını Facebook’a erişmek için birincil olarak kullanıyor.

Bir çok markanın uzak durduğu aslında efektif kullanımı sonucu Facebook ve Twitter gibi mecralardan daha çok geri dönüş alabileceğiniz Instagram, Pinterest ve Google + tarafına da göz atmakta fayda var.

Örneğin günlük 7,3 milyon kullanıcıyı ağırlayan ve 5 milyonu aşkın fotograf yüklenen Instagram üzerinde her saniye 575 beğeni, 81 yorum giriliyor. Ortalama bir Instagram kullanıcısı bir ay boyunca 257 dakikasını fotograflara bakmak için harcıyor (Twitter üzerinde bu rakam 170 dakika). Instagramı pazarlama amaçlı keşfeden marka oranı ise yüzde 40.

Mecraların dinamiğine hakim olmak sosyal medya başarısının en temel kurallarından biri. Doğru mesajı yanlış mecrada vermemek için rakamlarla haşır neşir olmak gerekiyor.

Kullanıcılarının yüzde 80’ini kadınların oluşturduğu Pinterest’te özellikle kadınlara ulaşmak isteyen markalar için oldukça güçlü bir mecra. Ziyaret başına ortalama 16 dakika zaman geçirilen Pinterest üzerinde ortalama bir kullanıcı aylık 98 dakika kalıyor. Site üzerindeki en yoğun yaş aralığı ise 25 – 34 arasında. Oldukça genç ve alım gücü yüksek bir kitle olarak karşımıza çıkıyor.

Ve son olarak Google’ın kullanıcılarına kimlik kazandırma çabası olarak hayata geçirdiği Google + istatistiklerine göz atalım. Kullanımı ilk başta Facebook like butonu kadar yaygın olmasa da Google +1 butonunun SEO’ya olan etkisiyle bir anda Facebook Like butonunun hemen yanında yer alan Google +1 butonu günde 5 milyar kez tıklanıyor. Fortune Global 100 listesinde yer alan şirketlerin yüzde 48’inin bir Google + sayfası bulunuyor. Google + kullanıcılarının yüzde 42’si henüz evlenmemiş genç bir nüfus, Facebook’takinin aksine Google + kullanıcılarının yüzde 68’i erkek yüzde 32’si ise kadın. Forumlarda bana sosyal medya scripti lazım başlıklarının sahipleri için öne çıkan bir diğer istatistik ise Google +’ın 500 kişilik bir ekibin çalışmasıyla 585 milyon dolara mal olduğu.

Yazıya ait dergi sayfaları

Mayıs 2013 The Brand Age

Mayıs 2013 The Brand Age Sayfa 1

Mayıs 2013 The Brand Age Sayfa 2

Mayıs 2013 The Brand Age Sayfa 2

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Diğer etiketler:

Almanya Amerika Amerika Birleşik Devletleri Astika Bira Avustralya Avustralya Turizmi Avustralya ve Sosyal Medya Boston British Airways Bulgaristan Cadbury Duchenne Kas Erimesi Duchenne Muscular Dystrophy Ehliyet Almak Ehliyet Sınavı Engelli Siteler Engelli Web Facebook Fransa Gece Hayatı Google +1 Google Plus Gökhan Ahi Hasan Syed Heinz Jacobs Marka Şikayet Massachusetts Milka Obermutten Oreo Promoted Tweets SEO Sofya The Brand Age Turizmde Sosyal Medya Kullanımı Twitter Varna Vikipedi Wikipedia Youtube Çorba İngiltere İsveç İçerik Pazarlaması

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun