Sosyal medya üzerinde çekici nasıl pazarlarsınız?

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Ocak 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Haziran 2013’te Alman kendin yap ürünleri satan Hornbach Facebook sayfası üzerinden bir tank aldığını duyurur. Sayfa fanları haberi alınca heyecanlansalar da kimsenin bu tankın neden satın alınmış olabileceğine dair bir fikri yoktur. Fanlar yeni gönderilerle bu tankın ne işe yarayacağını kısa sürede öğrenirler. Tank eritilerek çekiç yapılmak için satın alınmış The Hornbach Hammer adlı kampanya böylelikle duyurulmuştur.

Ürünün kutusu da özenle hazırlanmış.
Ürünün kutusu da özenle hazırlanmış.

Kendin yap kültürünün en önemli parçalarından biri olan çekiç gibi bir ürün için şimdiye kadar hazırlanan muhtemelen ilk ve tek dijital kampanya bu olsa gerek. Facebook üzerinden gerçekleştirilen bu kurgu sayesinde kampanyanın TV ve basılı materyalleri yayına girmeden çekiçler iki saat içerisinde tükeniyor, Hornbach mağazalarının önünde çekici almak için insanlar sıraya giriyor.

Kampanyayı takip eden haftalarda Hornbach Facebook sayfası üzerinden günlük güncellemelerle elde kalan son 700 çekicin nerelerde satıldığına dair ip uçları veriliyor. Elde kalan son 700 çekiç kimi zaman Danimarka ile Almanya arasında gidip gelen bir feribotta kimi zaman bir sex shopta ortaya çıkıyor.

Kampanya sonunda fiyatı 25 euro olan tank çeliğinden yapılma bu çekiçler eBay’de 656 eurodan alıcı buluyor. Kampanya süresinde sadece eBay açık artırmacıları değil Hornbach da kazançlı çıkıyor. Facebook üzerinde yüzde 15 büyüyen fan sayısı ve online platformlar üzerinde 15 milyonluk bir trafik de çekiyor. Milyon euroluk basın yansıması da kampanyanın diğer bir başarısı.

Kampanya künyesi

Müşteri: Hornbach Baumarkt AG
Marka: Hornbach
Şirket: HEIMAT Berlin, Berlin
Hedef kitle: Almanya, Avrupa
Hedefler: Farkındalık yaratmak, online trafik çekmek, satış
Mecralar: TV, Basılı, Online
Facebook fan sayfası adresi: https://www.facebook.com/hornbach.de

Yazıya ait dergi sayfası

The Brand Age Ocak 2014
The Brand Age Ocak 2014

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun