Sağım solum blog!

Bu yazı ilk olarak 03 Mart 2005 tarihinde SiberKültür’de yayınlanmıştır.

Bloglar her geçen gün artan sayılarıyla web gezintimizde bize daha çok eşlik ediyor. Artık neredeyse internetin yarısı blog sitelerinden oluşuyor. Hatta bloglar yüzünden arama motorlarında doğru düzgün bir sonuç bulamamaktan yakınan kullanıcılar bile var. Düşünsenize günde kaç blog sitesine rastlıyoruz. Peki ya kaç blog rssi okuyoruz. Sıkı bir blog takipçisi için bu sayı oldukça fazla olmalı. Yazının ilk bölümü son zamanların fenomeni blogun ne olduğunu bilmeyenler için yazıldı eğer bu konuda bilginiz varsa yazının geri kalanını okumayabilirsiniz.

Blogger in hizmet vermeye başlamasından bir süre sonra ücretsiz olması ve Google’ın bloggerı satın almasından ( 2003 yılı Şubat ayı ) sonra sistemde yaptığı değişikliklerle popülerleşmesi blogların sayısının artmasına neden olan en büyük etkenlerden biri olarak gösterilse de diğer sitelerin de blog hizmeti vermeye başlaması, internetten bulabileceğiniz ücretli ya da ücretsiz blog scriptlerinin ortaya çıkması blog sayılarının katlanmasının diğer önemli nedenlerinden bazıları. Şirketlerin de yeni bir pazarlama yöntemi olarak blog tutmaya başlaması blogların popülerleşmesinde oldukça etkili oldu ( henüz Türkiye’deki şirketler duruma uyanamasa da ilerleyen zamanla şirketler tarafından yazdırılmış şenlikli bloglar göreceğimizi umuyorum). Kısaca yazılarınızı internette yayınlamayı bir iki tıklama kadar zor kılan bu sistem sesini duyurmak isteyip de teknik konulardan anlamayan internet kullanıcılarının imdadına koştu. Artık hergün milyonlarca blog sitesinden çok çeşitli haber, yazı ve linklere ulaşmak mümkün.

E iyide ne demek bu blog?

Yeterince açıklayıcı olmak için öncelikle blogların bir web sitesi olduğunu diğer internet sitelerinin işleyişiyle aynı işleyişe sahip olduğunu belirtmek gerek. Bir web sitesinin içeriğinin hazırlanmasını son kullanıcı düzeyine indirgenmesi olarak da tanımlayabiliriz.. İlk zamanlarında “web log” olarak adlandırılan logging işlemi daha sonra blog olarak adlandırılmaya başlandı. Türkçe karşılık olarak ağ günlüğü,web kaydı, kişisel günlük, elektronik günlük, elektronik kayıt gibi kullanımları olsa da Türk Dil Kurumunun “blog” için bulacağı karşılık merakla beklenmektedir. Varolan blog sistemleriyle bir site hazırlamak için herhangi bir teknik bilgiye (html, css, php, asp gibi) sahip olmanıza gerek yok. Yayınlamak istediklerinizi bilgisayar üzerinde kullandığınız bir metin editörü kadar gelişkin olmayan ancak internet üzerinde kullanılan metin biçimlerinin neredeyse tamamını kullanabileceğiniz bir editör yardımıyla kendi blogunuzu bir iki tıklama sonrasında yaratabilirsiniz.

Bir blog sahibi nasıl olunur?

Blog oluşturmak için ücretsiz birçok servis var bunlardan birini seçebileceğiniz gibi blog scriptlerini de kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda değiştirip kendi sitenizde kullanabilirsiniz. Nasıl mail hizmeti için yahoo,hotmail gibi siteleri kullanıyorsanız blog hizmeti almak için de blogger, blogdrive, diaryland, modblog, livejournal sitelerini kullanacaksınız. Yok benim blogum kendi sitemde olsun derseniz wordpress, drupal, pmachine, movabletype gibi bir çok blog scriptini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bunların dışında eğer tek başınıza yazmak istemiyorsanız arkadaşlarınızı blogunuza davet edebilir veya tek bir üyelik işlemiyle hem bir topluluğun içinde yer alabilir hem de blog yazabilirsiniz.

Blogosferde durum nedir?

Nasıl Dünya’yı çepeçevre saran gaz örtüsüne atmosfer deniyorsa interneti saran blog sitelerine de blogosfer (blogosphere) deniyor. Araştırma şirketleri ise şimdilerde harıl harıl blogosferin nabzını tutmaya çalışıyorlar. http://www.jupiterresearch.com/ un araştırmasına göre blog sitesi sahiplerinin yarısının yılık geliri 60.000 doların altında. Blogları okuyan internet kullanıcılarının %60ı erkeklerden oluşuyor. Blog okuma alışkanlığı olanların %73ü 5 yıldan fazla internet bağlantısına sahip. Blog okuyanların %28i blog okumak için RSS kullanıyor.The Pew Internet & American Life Projectin Amerika Birleşik Devletlerinde yaptığı bir araştırmaya göre ise 8 milyon yetişkin insan blog sahibi. İnternet kullanıcılarının %27si blogları okuduklarını, internet kullanıcılarının sadece %38i blog kelimesinin anlamını bildiklerini söylemişler. Çinde ise blogchina.com’un bir milyon kullanıcıya sahip olduğu ve günlük 400.000 üzerinde yazı girişi olduğu belirtilmiş. Öte yandan tecnorati nin günlük 30-40 bin arası yeni blog keşfettiğini söylüyorlar. Bloglar hakkında diğer bir istatistik de buradan (http://www.siberkultur.com/?q=node/203)görülebilir.

Blog nedir ne değildir kısaca anlatmaya çalıştım. Boş durmayıp buradaki yazıyı (http://www.siberkultur.com/index.php?q=rss-nedir)da okursanız blogları takip etmek için gereken zamanı oldukça kısaltabilirsiniz. Mehmet Doğan’ın Nerede Şirket Blogları 3 yazısına yapılan yorumdan alıntıyla şimdilik bitirelim.
Merhaba,
Blog hakkında yeni yeni bilgilenmeye başladım. Yazılarınız gerçekten çok faydalı oldu.
Akşam Gazetesi’nde ekonomi bölümünde çalışıyorum. Blog hakkında ilk araştırmalar yapmaya başladığım da Türk şirketlerinin ne kadar bilgisiz olduğunu fark ettim ve itiraf etmeleyim ki çok şaşırdım.
Cep telefonu ve Plasma TVlerde ahkam kesmeyi seven bir toplumuz, trendleri takip etmeyi severiz hatta gösterişe bayılırız.
Ama nedense Türkiye’de Kobiler bir yana büyük hatronlar bile bu konuda çok cahiller. Pazarlama metodlarının hızla değiştiği bir dönemde, bu derece geri kalmamıza aklım ermiyor…

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun