Oreo Daily Twist

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Temmuz 2013 sayısında yayımlanmıştır.

Bu mayıs ayının sonunda Kent Gıda tarafından Türkiye’de Migros mağazalarında satışa sunulan Oreo, Milka, Jacobs, Cadbury gibi yiyecek ve içecek markalarının üreticisi Mondelez International’ın bir markası.

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde 1912 yılında piyasaya sürülen ve yapılan araştırmalara göre her 10 aileden 9’unun tercih ettiği Oreo, gelecek yüzyılda görmek istenilen ürünler araştırmasında, %86 gibi yüksek bir orana sahip oldukça dikkat çeken yüzyıllık geçmişe sahip bir marka.

oreo-gay-pride

Markanın bu kadar popüler olmasının nedeni elbette yaptığı pazarlama iletişiminde yatıyor. Sadece geleneksel medya da değil sosyal medyada da bir hayli aktif olan markanın yüzüncü yıl şerefine hazırladığı Facebook kampanyası da yürüttüğü başarılı iletişim çalışmasının bir ürünü. Geçen yıl 25 Haziran’da başlayan Oreo Daily Twist adlı kampanya yüz gün süresince devam etti. Yüz gün boyunca her gün farklı bir görsel ile sosyal medyaya yayılan kampanya sadece 27 milyon Facebook kullanıcısının ilgisini çekmekle kalmadı bir çok yerde de kendiliğinden haberlere konu oldu. Yayınlanan son imaj için ise New York’un ünlü Times meydanında halk oylamasıyla karar verildi.

Kampanyanın arkasındaki fikir Google’ın özel günler için hazırladığı doodlelara benziyor aslında. Sosyal medya reklamcılığının efektif ve iyi sonuçlar yaratabileceğinin bir kanıtı olan bu kampanyayı üstlenen ajans, önemli günler üzerine çalışıp sosyal medya üzerinden günün anlam ve önemine özel Oreo görseli ile bu görseli destekleyecek ufak bir mesaj yayınlıyor. Bu basit ama iyi uygulanmış kampanya sayesinde yüz günlük bir zaman dilimi içerisinde Oreo’nun Facebook hayran sayfası 26 milyondan 27 milyona çıkarken 1,3 milyon Facebook etkileşimi sağlamış. Twitter üzerindeyse yüzde 515’lik bir retweet artışı yaşanmış.

Kimilerinin Oreo sanatı olarak adlandırdıkları bu kampanya için pazarlama direktörü Cindy Chen markanın doğum günü için hazırlanan bu kampanyanın herkesin içindeki çocuğu kutlamak olduğunu söylüyor.

Kampanya künyesi

Müşteri: Mondelēz International
Marka: OREO
Ajans: Draftfcb, New York
Hedef Kitle: USA • North America
Dil: İngilizce
Hedefler: Farkındalık yaratma, online trafik

Yazıya ait dergi sayfası

Temmuz 2013 The Brand Age
Temmuz 2013 The Brand Age

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun