Mr. X’i Facebook üzerinden yakalayana Londra seyahati

Bu yazı daha önce The Brand Age dergisinin Haziran 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bilinen en eski masa oyunu milattan önce 3500 yılına, bugün bir çok kişinin adını bile duymadığı senet adlı bir oyuna, tarihleniyor. Geçen zamanda stratejiye ve şansa dayalı masa oyunları oyuncu kitlesini kaybetmek bir yana çeşitlenerek günümüzde de halen popülerliklerini koruyorlar. Elbette gelişen teknolojiden de hemen her sektörde olduğu gibi nasibini alarak.

Türkiye pazarında daha çok puzzle ürünleri ile bilinen Alman markası Ravensburger tarafından 1983 yılında piyasaya sürülen Scotland Yard da gelişen teknolojiden nasibini alan masa başı oyunlarından.

Scotland Yard, 10 yaş ve üzeri, üç ila altı kişi arasında oynanabilen bir taktik, strateji ve blöf oyunu. Oyun, baş karakter olan suçlu Mr. X ve onu taksi, belediye otobüsü ve metro kullanarak yakalamaya çalışan Londra’lı dedektifler üzerine kurulu. Ravensburger, Scotland Yard oyunu için hem iPad hem de Android üzerinde çalışan bir artırılmış gerçeklik uygulaması hazırlıyor. Scotland Yard’ın artırılmış gerçeklik destekli bu özel sürümü, Facebook üzerinde gerçekleştirilen bir kampanya ile meraklılarına duyuruyor.

Kampanya kurgusuna göre oynayanların masa başında görmeye alışık oldukları oyunun baş karakteri Mr. X, Facebook aracılığıyla kullanıcıların mobil cihazlarına giriyor. Her gün düzenli olarak gelen bildirim ve ipuçlarını takip ederek kendisini yakalama başarısını gösteren kullanıcılar arasından yapılan çekilişle kazanana da Londra gezisi kazanma şansı veriyor. Kampanya içerisinde yer alan Londra gezisi ve düzenli olarak gönderilen bildirimler ile Mr. X, kullanıcıların kampanyaya olan ilgisini taze tutuyor.

Ucunda kullanıcı için Londra seyahati olan kampanyanın Ravensburger’a geri dönüşü ise 2,247 kişinin dijital takip ile Mr. X’in peşine düşmesi oluyor. 2,247 kullanıcının yüzde 43’ü oyunu tekrar oynamak için Ravensburger Facebook uygulamasına geri geliyor. Mr. X’i dijital ortamda 10 günden daha fazla kovalayanların oranı yüzde 11 olurken kullanıcı başına ortalama oynanma süresi ise 8 dakika olarak gerçekleşiyor.

Tüm katılımcıların yüzde 68’i Ravensburger e-bültenine kayıt olurken kampanyayı Facebook üzerinde paylaşanların oranı ise yüzde 62 oluyor. Kampanya süresince sayfa gönderileri, sayfayı beğen reklamları ve sponsorlu gönderiler kullanılarak kullanıcı etkileşimi yaratılıyor. Alman kullanıcıları hedefleyen uygulama ve Facebook üzerinden gerçekleştirilen kampanya, markayı inovatif ve trendy olarak konumlandırmayı amaçlıyor.

Yazıya ait dergi sayfası

londra-seyahati

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun