Site kapatmalar anayasaya aykırı

Bu röportaj 27 Nisan 2007 tarihinde teknoist.com’da yayımlanmıştır.

Artık internet klişeleşmiş tanımıyla hiçte sanal değil. Yaşantımızın merkezine girdikçe sanallıktan bir o kadar uzaklaşıyor. Sadece yaşadığımız site kapatmalar bile internetin aslında sanal olmadığının bir işareti değil mi? Yalnız Türkiye’de değil internet çıkışı olan tüm ülkelerde baş gösteren internete hakim olma, kendi hukuk kuralları çerçevesinde internete şekil verme çalışmalarının ardında yatan da internetin gerçekliği değil mi?

Devletlerin internete hakim olma çabalarının Türkiye’ye yansımalarını bilişim hukuku alanında çalışan sayılı avukatlardan biriyle bilişim hukukçusu Avukat M. Gökhan Ahi’yle konuştuk.

Yazının DevamıSite kapatmalar anayasaya aykırı

Hasan Yalçınkaya: Bloglar medyadan farklı değil

Bu röportaj ilk olarak 17 Nisan 2007 tarihinde Blog Kazanı’nda yayınlanmıştır.

Google’ın henüz icad edilmediği, içeriğin hele hele Türkçe içeriğin samanlıkta iğne aramaya benzediği yıllardı. O zaman için internet sitelerinde “Arkadaşlar, Destekleyenler” gibi ifadeler altında yer alan bağlantılar gerçekten de yeni bir siteyi keşfetmenin hemen hemen tek yoluydu. İşte bu ifadeler altında chatkapi.com bağlantısına tıklayarak sürekli takipçisi olduğum chat kapı, farklı bir içeriğe sahip; içerikteki farklılığını tasarımına da yansıtan bir siteydi. Chat kapi daha sonra hafif.org’un doğuşuna zemin hazırladı. Chatkapi’dan doğan hafif.org şimdilerde pilli network’ün başı çeken sitelerinden birisi.

Chat kapı, hafif.org ve pilli network’ün arkasındaki isimse aynı zamanda Türkçe içerikli ilk blog sahibi olarak bilinen Hasan Yalçınkaya nam-ı diğer hafif uyku. Ancak Hasan Yalçınkaya sadece Türkçe içerikli ilk blog sahibi değil aynı zamanda Türkçe içeriğin gelişmesine önemli katkıları olan, paylaşmaktan zevk alan biri.

Dolayısıyla blog kazanında yer alan ilk röportajın Hasan Yalçınkaya ile yapılması bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı. Kaseti başa sararak başladığımız röportajda Türk blogküresinden, içerik hırsızı bloglara ve Türkçe içerikli bloglar ağı pilli network’e kadar bir çok soru sorduk. 

Yazının DevamıHasan Yalçınkaya: Bloglar medyadan farklı değil

Altı üstü röportaj

Bu röportaj ilk olarak 22 Nisan 2005 tarihinde Siber Kültür adlı internet sitesinde yayınlanmıştır. Bilgisayarlar artık günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasında. Bilgisayarlarda müzik dinlemek, film seyretmek, oyun oynamak bir yana bilgisayarlar internete erişim sağlayarak hızlı iletişimin ve bilginin kapılarını da açıyor. İnternet üzerinden e-posta göndermek, alışveriş yapmak, sohbet etmek bir çok kullanıcı için vazgeçilmez hale geliyor. Ancak hızlı ve kesintisiz internet bağlantısı problemlerin tümünü ortadan kaldırmıyor. Halen bilgiye ulaşmada problemler yaşandığı gibi hükümetlerin aldıkları kararlarda internetin geleceğini etkiliyor. Kendisi Kanada’da yaşamasına rağmen Türkiye’de internet sektörünün nabzını çok iyi tutan Mehmet Doğan’la web standartları, Türkiye’de internetin sorunları ve hazırladığı “Altı Üstü Tasarım” …

Yazının DevamıAltı üstü röportaj