Kendi sürücüsünü seçen otomobil

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Nisan 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Alman otomobil üreticisi Audi lüks araç segmentinde önemli bir paya sahip. 1932 yılında kurulan şirket günümüzde en çok sahip olunmak istenen araba markaları içerisinde yer alıyor.

Marka, R8 modeli için Facebook üzerinde bir kampanya hazırlıyor. Herkesin R8’i istediğinden yola çıkarak oluşturulan Facebook kampanyasında kullanıcı değil, araba yani Audi R8 sahibini seçiyor. 

Kampanya için hazırlanan Facebook uygulaması ile fanlar Audi R8’e neden sahip olmak istediklerini yazarak başvuru yapıyorlar. Sonunda A4 kağıtlara basılan başvurular bir hangar içerisinde 2.000 kişinin canlı olarak izlediği bir yayınla Audi R8 tarafından seçiliyor.

Yayın sonrasında R8, bir günlüğüne bu sanşlı kişiye teslim ediliyor. GPS ile takip edilen R8’in konum bilgisi hazırlanan bir uygulama sayesinde Facebook üzerinden anlık olarak diğer kampanya katılımcıları ve fanlar tarafından izlenebiliyor. Kazanan ise R8 ile çıktığı keyifli gezintiden Facebook sayfası için fotograf paylaşıyor.

R8’in bir hangar içinde yüzlerce başvuru arasından sahibini ararken bu seçimin canlı olarak izlenebilmesi ve katılımcıların kendi arabalarını R8 ile bir günlüğüne aldatacaklarının sözünü vermeleri kampanyanın eğlenceli tarafları. Bir kaç gün içerisinde fan sayısının binlerce kişi artması ve kampanyanın yarattığı interaktivite de kampanyanın markaya olan bir diğer katkısı.

Hazır konu Audi’nin gerçekleştirdiği bu Facebook kampanyasından açılmışken Renault’un Şubat ayı içerisinde gerçekleştirdiği “yeni Twingo’yu soy” kampanyasından da kısaca bahsedelim.

Fransız otomobil üreticisi Renault, küçük segment otomobili Twingo’nun lansmanı için Twitter üzerinde #UndressNewTwingo hashtagı ile bir kampanya başlatıyor.

#UndressNewTwingo hashtagı ile paylaşılan her 100 tweet stickerlar ile kaplanarak tasarımı gizlenenen Twingo’nun üzerinden bir stickerın sökülmesini sağlıyor. Böylelikle aracın yeni tasarımı atılan tweetler sayesinde yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Sadece saatler içerisinde kampanya için hazırlanan undressnewtwingo.com 45.000 organik ziyaret alıyor. Kampanya hakkında 100’den fazla blogda yazı yazılıyor. #UndressNewTwingo hashtagı saatler içerisinde Fransa’da trend topic oluyor. Toplamda 17 saat süren kampanya basit kurgusu ile araç lansmanını başarılı ve farklı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Yazıya ait dergi sayfası

kendi-surucusunu-secen-otomobil

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun