Kahvaltı tabağından çıkan marka

Yazının yayımlanma tarihi: December 13, 2013 - Son güncelleme: December 24, 2014
700 kelime uzunluğundaki bu yazı için tahmini okuma süreniz 3 ila 5 dakika arasında.
Yazan:

Yazıya ait etiketler: , , ,

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Kasım 2013 sayısında yayımlanmıştır.

Norveçli İda Skivenes‘in başlangıçta kendi için hazırladığı kahvaltı tabaklarını internette paylaşması onun hayatını değiştirmiş.

Norveç İstatistik kurumunda sosyolog olarak çalışan Skivenes, daha önceleri işe gitmeden önce kendi için tasarladığı kahvaltı tabaklarını profesyonel olarak hazırlamaya başlamasını bir tesadüf olarak nitelendiriyor. Kahvaltıyı çok sevdiğini belirten Skivenes bunun kendisine yaratıcı bir şey yapma imkanı sağladığını söylüyor. Yiyeceklerle beklenmedik bir şeyler hazırlamanın ve insanların neler yediğini görmenin heyecan verici olduğunu söyleyen Skivenes her sabah hazırladığı kahvaltı tabaklarını fotograflayarak Instagram üzerinden paylaşıyor. Sosyal ağlardaki adıyla idafrosk hazırladığı kahvaltı tabaklarıyla kısa zamanda çok sevilerek Instagram üzerinde 170 binin üzerinde takipçiye ulaşmış.

Instagramın en büyük avantajının bir kahvaltı tabağını paylaştıktan sonra hemen geri dönüş alınması olduğunu düşünen Ida sonrasında daha çok yazmak istediği için bir de blog açmış. Ardından Twitter, Pinterest, Facebook, Tumblr ve Flickr hesapları takip etmiş. Böylelikle İda açtığı sosyal medya hesapları üzerinden yüzbinlerce kişiye ulaşabilir olmuş.

Kahvaltı tabağı kreasyonları için herhangi bir yiyecek boyası kullanmayan İda Skivenes tabaklar için seçtiği malzemelerin de kaliteli olmasına özen gösteriyor. Tabakları hazırlarken Oslo’da yer alan müzelerden ilham aldığını söyleyen İda en çok Çığlık isimli tablosuyla tanınmış Norveçli ekspresyonist ressam Edvard Munch’tan esinlendiğini belirtiyor. İda, Munch’a olan bu hayranlığını kahvaltı tabağına işleyerek de göstermiş. Ünlü sanat eserlerinden hiç beklenmedik tabaklar hazırladığını ve bu tabakların çok beğenildiğini söyleyen İda tost ekmeği üzerine yaptığı ünlü sanat eserlerinden bir koleksiyona sahip. Koleksiyonda 23 ekmek bulunuyor ancak henüz koleksiyon tamamlanmış değil.

İda internette yakaladığı bu başarı sayesinde aldığı iş tekliflerini değerlendirerek Norveç, Danimarka ve Almanya’da beş farklı gazetede köşe yazarlığı yapmaya başlamış. Yine Norveç’li bir kitap evinin önerisiyle Eat Your Art Out: Playful Breakfasts By Idafrosk adını verdiği bir kitaba imza atmış. Bunun yanı sıra seminerlerde vermeye başlamış. Bu kadar yoğunluğun arasında tahmin edebileceğiniz gibi işinden istifa ederek kendini tam zamanlı olarak kahvaltı tabağı çalışmalarına vermiş.

İda Skivenes şimdiye kadar yaptığı çalışmalarıyla sosyal medyada fenomen olmanın ötesinde kendi adını sosyal medyayı kullanarak markalaştırmayı başarmış kişilerin en iyi örneklerinden biri.

Yazıya ait dergi sayfası

The Brand Age Aralık 2013

The Brand Age Aralık 2013

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Diğer etiketler:

Almanya Amerika Amerika Birleşik Devletleri Astika Bira Avustralya Avustralya Turizmi Avustralya ve Sosyal Medya Boston British Airways Bulgaristan Cadbury Duchenne Kas Erimesi Duchenne Muscular Dystrophy Ehliyet Almak Ehliyet Sınavı Engelli Siteler Engelli Web Facebook Fransa Gece Hayatı Google +1 Google Plus Gökhan Ahi Hasan Syed Heinz Jacobs Marka Şikayet Massachusetts Milka Obermutten Oreo Promoted Tweets SEO Sofya The Brand Age Turizmde Sosyal Medya Kullanımı Twitter Varna Vikipedi Wikipedia Youtube Çorba İngiltere İsveç İçerik Pazarlaması

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun