Buz dolu kovadan çıkan milyonlar

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Eylül 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Temmuz ve Ağustos aylarını ALS hastalığına farkındalık yaratmak ve bağış toplamak için çoluk çocuk kamera karşısına geçerek kafasından aşağı bir kova buzlu suyu boca edenleri izlemekle geçirdik. İster su israfı deyin, ister suyu boca edenlerin ALS’nin ne olduğunu bilmediğini söyleyin, isterseniz meydan okumayı kabul edenlerin tek amaçlarının eğlenmek olduğunu savunun. İsterseniz dünyada daha önemli hastalıkların/sorunların var olduğunu söyleyin. Tüm bu ve benzeri karşı argümanlar haklılık payları yadsınamaz olsa bile Ice Bucket Challenge’ın ünlüsüyle ünsüzüyle sosyal medya üzerinden büyük bir katılım gerçekleştirilen en başarılı ve en çok bağış toplayan kampanyası olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Ice Bucket Challenge A.B.D’de bir golf kanalında canlı yayında program sunucularının başlarından aşağı su dökmesiyle dikkatleri çekti ve Jon Bon Jovi, Jennifer Lopez, Justin Timberlake, Steven Spielberg, Lady Gaga, Tom Cruise, Justin Bieber, Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi bilumum ünlülerin meydan okumalarıyla kısa sürede tüm dünyaya hızla yayıldı. İşte size sosyal medyada daha uzun süre konuşulacak Ice Bucket Challenge’a dair bazı gerçekler ve rakamlar:

 • Dünya genelinde üç milyondan fazla insan kampanyaya destek olmak için buzlu suyu başından boca etti.
 • Youtube’a göre ice bucket challenge ile ilgili yüklenen video sayısı 2,330,000 olarak gerçekleşti. Her videonun ortalama 60 saniye olduğunu varsayarsak bu videoların hepsini izlemek için 4.5 yılınızı bu işe feda etmeniz gerekecek.
 • Hesaplamalara göre yüklenen 2,330,000 videonun sadece yarısında kampanyaya katılanların başlarından aşağıya döktükleri suyun 4.410 ton olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam bir insanın 14,562 günde ya da 39 yıllık yaşamında kullandığı su miktarına eşit.
 • 1 Haziran – 17 Ağustos tarihleri arasında Facebook üzerinde 28 milyondan fazla kullanıcı Ice Bucket Challenge gönderilerini beğenmiş, yorumlamış ya da paylaşmış. Yine Facebook üzerinde paylaşılan Ice Bucket Challenge videosu 2.4 milyonu bulmuş.
 • Meydan okumaya A.B.D’de 50’den fazla politikacı, 200’den fazla aktör ve aktris, 200’den fazla atlet, 220’den fazla müzisyen katılım göstermiş.
  30 günden fazla bir süre boyunca Ice Bucket Challenge Google (global) aramalarında Gaza, Ferguson ve Irak’tan daha fazla aranmış.
 • A.B.D ALS Vakfı 29 Haziran ve 26 Ağustos tarihleri arasında 85 milyon dolar bağış aldı. Günlük 3,035,714 dolar, saatte 126,488 dolar, dakikada 2,108 dolar, saniyede 35 dolar bağış almış. Oprah Winfrey’in saniyelik kazancının 10 dolar olduğu bir düzende 35 dolar çok çok iyi bir rakam.
 • Bu bağışlarla ALS Vakfı geçen sene aynı zaman periyodu içinde topladığı bağışın (2,5 milyon dolar) 40 katı fazlasını topladı.
 • Nüfus fazlalığından dolayı bir araya gelmenin daha kolay olduğu Çin’de aynı anda binlerce kişi Ice Bucket Challenge etkinliklerine katılırken A.B.D’de bu sayı 430’da kaldı.
 • Google, Icebucket Challenge araması için yaklaşık 15 milyon, Bing, 5 milyon 170 bin, Yandex ise yaklaşık 4 milyon sonuç gösteriyor.
 • Kampanyaya katılım gösteren en yaşlı üye İngiltere’de yaşayan 102 yaşındaki Jack Reynolds oldu.
 • Kampanyaya kadınlar erkeklerden daha çok katılım gösterdi (kadınların kampanyaya katılım oranı yüzde 57.5).
 • Bol eğlencenin yanı sıra kampanya ölüme de sebep olmuş gözüküyor. İskoçya’da 18 yaşındaki Cameron Lancaster’ın Ice Bucket Challenge kampanyasına destek için denize atlaması yüzünden ölmüş olabileceği düşünülüyor.
 • Ocak 2013 Temmuz 2014 tarihleri arasında İngilizce Wikipedia üzerindeki ALS makalesi ayda ortalama 163,300 defa görüntülenirken Ağustos 2014’te 2,89 milyon gösterim aldı.
 • ALS Vakfı, Ice Bucket Challenge’ın telif hakkını almak için yasal yollara başvursa da şimdiden başka dernek ve vakıflar da bu yolla bağış toplamaya başladı. Ayrıca Rice Bucket Challenge ve MY Tree Challenge gibi kampanyalar da Ice Bucket Challenge popülerliğinden yararlanarak bağış toplamaya ve farkındalık yaratmaya çalışan kampanyalardan sadece bir kaçı.

Yazıya ait dergi sayfası

icebucket-challange

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun