Gönderdiğiniz e-posta değil marka kimliği

Yazının yayımlanma tarihi: December 23, 2013 - Son güncelleme: December 24, 2014
800 kelime uzunluğundaki bu yazı için tahmini okuma süreniz 4 ila 6 dakika arasında.
Yazan:

Yazıya ait etiketler: , , ,

Alışveriş yapmayı hiç bir zaman sevemedim. Hele bir de söz konusu olan giyecek alışverişi ise. Mağazaya git, önce onu giy, sonra bir diğerini, yok iki beden küçük geldi, çıkart iki beden daha küçüğünü giy, paçalar neden böyle durdu, en iyisi başka bir model denemek, sonrasında tekrar aynı süreç… Günlük giyimde tişört ve kot pantolon kombinasyonundan vazgeçememin en büyük nedeni bu olsa gerek.

Bir takım mecburiyetler söz konusu olunca bu sürece de katlanmak gerekiyor. 26.11.2013 tarihinde takım elbise almak için bana en yakın lokasyon olan Cevahir AVM’deki Kiğılı mağazasına gittim. Her zamanki alışveriş öncesi tedirginliği yine var. Neyseki mağazaya girişimden çıktığım ana kadar bana yardımcı olan satış temsilcisi arkadaşın doğru yönlendirmeleriyle kısa bir sürede bu zorlu süreci atlattım.

Takım elbiseyi denediğim süre içerisinde satış temsilcisi arkadaşa da mağazalarda dolaşmaktan hoşlanmadığımı, giysi alışverişinin bana bir nevi angarya geldiğini kendisinin yönlendirmelerinin bana çok yardımcı olduğunu söyledim. Bunun üzerine bana doldurmam için bir görüş ve öneri formunu getirdi. Form üzerine yaşadığım pozitif deneyimi, form üzerinde yer kalmayacak şekilde yazarak kendisine teslim ettim.

Kiğılı’dan gelen e-postanın düşündürdükleri

Daha sonra 18.12.2012 tarihinde Kiğılı’dan (muhtemelen CRM tarafından gönderilen) bir e-posta iletisi aldım. Gönderen kısmında marka adı yerine info yazdığı için e-posta iletisini açmadan kimden geldiğini anlamak pek mümkün değildi. E-postanın gelen kutusundaki görünümü aşağıdaki gibi (büyütmek için üzerine tıklayın).

E-postayı açmadan anlayabildiğiniz e-postayı gönderenin adımı bildiği ve 26.11.2013 tarihinde İstanbul Cevahir Mağazası. Ancak e-postanın kısa versiyonundan hangi mağaza ya da marka olduğu belli değil.

E-postayı açmadan anlayabildiğiniz e-postayı gönderenin adımı bildiği ve 26.11.2013 tarihinde İstanbul Cevahir Mağazası. Ancak e-postanın kısa versiyonundan hangi mağaza ya da marka olduğu belli değil.

Şimdiye kadar karşımıza gelen ekrana bakarak

  1. E-posta göndericisi info yerine marka adı olan Kiğılı ile gönderilmesi
  2. E-posta başlığı e-postanın gönderim amacı daha net belirtilerek optimize edilmesi
  3. Gelen kutusunda e-posta metnininin görebildiğimiz kısmında yine marka ismi geçirilmesi

gerektiğini söyleyebiliriz.

Kısacası ilk ekranda e-posta iletisininin Kığılı’dan gelmesine rağmen e-postanın Kiğılı tarafından gönderildiğine dair hiç bir bilgi kırıntısının olmaması büyük bir eksiklik.

E-posta iletisini açtığımızda metin içerisindeki noktalama ve imla yanlışları bir yana firmanın logosunun bile e-posta iletisi içerisinde yer almaması da marka kimliği açısından olumsuz bir durum.

e-posta-icerigi

Kiğılı’nın sosyal medya hesaplarını bu e-postanın içine dahil etmemesi de bir başka eksiklik. Gerek mağazada gerek mağaza sonrasında müşteriyle iletişime geçiyor ancak gönderdiği e-postada telefon numarası ve e-posta gibi iki seçenek sunarak sosyal iletişim yollarından yeni kazandıkları bir müşteriye bahsetmiyor! E-posta içerisinde, hem satış hem de iletişim kanalı olarak konumlandırılan Facebook ve Twitter adreslerinin olmaması, yine resmi internet sitesinin adresine yer verilmemesi ve online satış kanalı E-Kiğılı’dan hiç bahsetmemesi de Kiğılı’nın ıskaladığı diğer noktalar. Müşteriniz sizin ticari ünvanınızla değil markanızla ilgileniyor. Dolayısıyla e-posta metninin en altında yer alan ticari ünvan yerine marka adının kullanılması da daha isabetli olurdu diye düşünüyorum.

Yazdıklarımın yanlış anlaşılmasını istemem. Kiğılı’nın yanlış yaptığını değil, eksik yaptığını düşünüyorum. Ayrıca Kiğılı sadece benim yaşadığım bir örnek. Bir marka adına e-posta iletisi gönderirken aslında marka kimliğinin gönderildiğini gözden kaçıran daha bir çok marka var. 

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Diğer etiketler:

Almanya Amerika Amerika Birleşik Devletleri Astika Bira Avustralya Avustralya Turizmi Avustralya ve Sosyal Medya Boston British Airways Bulgaristan Cadbury Duchenne Kas Erimesi Duchenne Muscular Dystrophy Ehliyet Almak Ehliyet Sınavı Engelli Siteler Engelli Web Facebook Fransa Gece Hayatı Google +1 Google Plus Gökhan Ahi Hasan Syed Heinz Jacobs Marka Şikayet Massachusetts Milka Obermutten Oreo Promoted Tweets SEO Sofya The Brand Age Turizmde Sosyal Medya Kullanımı Twitter Varna Vikipedi Wikipedia Youtube Çorba İngiltere İsveç İçerik Pazarlaması

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun