Facebook 1914: Birinci Dünya Savaşı’nda geçen bir Facebook kampanyası

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Kasım 2013 sayısında yayımlanmıştır.

Facebook’un bundan 100 yıl önce 1914‘te olduğunu düşünün. Birinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği bu yıl eğer Facebook olsaydı insanlar duvarlarında neler yazar neler paylaşırlardı? DDB Paris, Fransa’daki (Fransa’daki Facebook kullanıcı sayısı 24 milyon) Dünya Savaşı Müzesi (Musee De La Grande Guerre De Meaux) için bu fikirden hareketle 10 Eylül 1885 doğumlu Leon Vivien adında bir Facebook hesabı oluşturuyor. 10 aylık bir sürede Leon Vivien’in ağzından yazılar gönderiyor. Askere gitmeden önceki yaşamında öğretmenlik yapan 29 yaşındaki Leon’un hamile bir karısı var. Gerçekçiliği artırmak için Leon’un hikayesine yine aynı dönemde yaşayan 10 farklı insan da eşlik ediyor.

facebook-1914

Müze arşivlerinden alınan yüzlerce görselle desteklenen yazılar, Leon’un savaş hatıralarına görsel bir derinlik katıyor. Bazı yazılara özel o zamanın tipografisiyle yeniden görseller hazırlanıyor. Leon’un ağzından girilen yazılar 61 bin takipçi tarafından takip ediliyor. Leon insanları bir yandan bilgilendirirken bir yandan da yaşadığı çaresizliği ve savaşın anlamsızlığını paylaşıyor. Profili takibe alanlar sadece yazılanları okumakla kalmıyor konu ile ilgili sorular da soruyor ve bu sorular müze yetkilileri tarafından cevaplanıyor.

İki hafta içerisinde 50,000 takipçiye ulaşan Leon’un sayfası müzeye 3 milyon euro değerinde PR değeri sağlıyor ve müze ziyaretçileri yüzde 45 artıyor.

DDB Paris tarafından hazırlanan Facebook 1914 adlı bu kampanya bir reklam kampanyasından daha çok eğitim ve farkındalık projesi. Aynı zamanda sosyal medyanın kültürel mirasın toplumda farkındalık yaratmasına büyük bütçelere bel bağlamadan nasıl yardımcı olabileceğinin en iyi örneklerinden biri.

GermanInfantry1914

Leon’un eve dönüp dönmediğini merak ediyorsanız, o da 10 milyon asker gibi evine bir daha hiç geri dönemedi.

*Sosyal medya üzerinden tarihsel farkındalık yaratmak amacıyla daha önce 1940 Chronicle ve 1944 yılında Varşova isyanı sırasında geçen Sosna Dwadziesciacztery ve Kostek Dwadziesciatrzy’nin hikayesi de anlatılmıştı.

Yazıya ait dergi sayfası

facebook-1914
Kasım 2013 The Brand Age

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun