Ev hayvanlarını dile getiren sosyal medya kampanyası

Yazının yayımlanma tarihi: July 13, 2014 - Son güncelleme: December 24, 2014
600 kelime uzunluğundaki bu yazı için tahmini okuma süreniz 3 ila 4 dakika arasında.
Yazan:

Yazıya ait etiketler: , , ,

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Temmuz 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Yapılan araştırmalara göre 2018 yılında 71 milyar dolarlık bir pazar oluşturacak olan akıllı ev pazarı Samsung, Google, Philips ve Apple gibi dev teknoloji firmalarının da odağında. Ocak 2014’te Google’ın akıllı ev sistemleri üreticisi Nest’i satın alması, Apple’ın Haziran ayında düzenlenen WWDC’de yeni akıllı ev sistemi uygulamasını duyurması gibi gelişmeler tünelin sonundaki ışığın ne kadar parlak olduğunun göstergesi.

Amerikan Telefon ve Telgraf Şirketi daha bilinen ismiyle AT&T de tünelin sonundaki ışığı görenlerden. Digital Life olarak adlandırdıkları akıllı ev sistemiyle pazarda kendine yer edinmeye çalışan şirket ürünün lansmanını da sosyal medya üzerinden yayına aldığı Pets Talking adlı kampanyayla gerçekleştirdi.

AT&T’den Kevin Petersen kampanya kurgusunun focus grup çalışmasından elde edilen bilgiler doğrultusunda ortaya çıktığını söylüyor. Ürün içersinde yer alan kamera ile evi uzaktan izleme seçeneğine özellikle evde hayvan besleyen tüketiciler büyük bir ilgi göstermiş. Buradan hareketle evcil hayvanların evde yalnız kaldıkları zaman aralığında yaşamlarını konu alan bir sosyal medya kampanyası ortaya çıkmış.

Kampanyanın arkasındaki ajans BBDO ACD’den reklam yazarı Rick Williams ise fokus grup araştırmasını okuduktan sonra araştırmanın insanlar evden ayrılınca evde yalnız kalan evcil hayvanların ne düşündüklerini merak ettirdiğini ve bunun ürün özellikleri hakkında kullanıcıyı bilgilendirmek için biçilmiş kaftan olduğunu belirtiyor.

Ev güvenlik sistemleri üzerine yapılan tüm reklamların sıkıcılığını müşterinin dikkatini çekecek bir konu ile işleyen kampanya ev sahipleri evden ayrıldıklarında evde kalan hayvanlar ile ile yapılan röportajlardan oluşuyor. Kampanyayı daha da ilgi çekici hale getirense Facebook kullanıcılarının hazırlanan Facebook uygulaması ile aynı videoları kendi hayvanlarının fotograflarını yükleyerek kişiselleştirebiliyor olmaları.

Kampanya sona erdiğinde kendi evcil hayvanı için uygulamayı kullanan kişi sayısı 150,000 olmuş, kampanyanın gerçekleştirildiği 2013 yılında Digital Life markası ile gerçekleşen online etkinliğin yüzde 13’ü Pets Talking kampanyasından kaynaklanmış. Pets Talking, insanlara tuhaf ve komik gelen kısa sürede virale dönüşebilecek sosyal bir kampanya kurgusu ile didaktik olmadan da akıllı ev güvenlik sistemleri alanında fark yaratan çalışmalara imza atılabileceğinin en iyi kanıtlarından biri.

Kampanya künyesi

Müşteri: AT&T
Marka: Digital Life
Ajans: BBDO New York, New York
Hedef kitle: Amerika Birleşik Devletleri
Dil: İngilizce
Hedefler: Ürün Lansmanı, Farkındalık, Online Trafik
Mecra: Online

Yazıya ait dergi sayfası

The Brand Age Temmuz 2014

The Brand Age Temmuz 2014

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Diğer etiketler:

Almanya Amerika Amerika Birleşik Devletleri Astika Bira Avustralya Avustralya Turizmi Avustralya ve Sosyal Medya Boston British Airways Bulgaristan Cadbury Duchenne Kas Erimesi Duchenne Muscular Dystrophy Ehliyet Almak Ehliyet Sınavı Engelli Siteler Engelli Web Facebook Fransa Gece Hayatı Google +1 Google Plus Gökhan Ahi Hasan Syed Heinz Jacobs Marka Şikayet Massachusetts Milka Obermutten Oreo Promoted Tweets SEO Sofya The Brand Age Turizmde Sosyal Medya Kullanımı Twitter Varna Vikipedi Wikipedia Youtube Çorba İngiltere İsveç İçerik Pazarlaması

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun