Eski köye Facebook’la gelen yeni adet!

Yazının yayımlanma tarihi: June 1, 2013 - Son güncelleme: December 24, 2014
700 kelime uzunluğundaki bu yazı için tahmini okuma süreniz 3 ila 5 dakika arasında.
Yazan:

Yazıya ait etiketler: , , , ,

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Haziran 2013 sayısında yayımlanmıştır.

Obermutten, 79 kişilik nüfusu, bir kaç baş ineği ve denizden 1,863 metre yüksekliği ile bundan bir yıl öncesine kadar İsviçre’nin birbirine benzeyen yüzlerce irili ufaklı köyünden biriydi. Şimdi ise 75 milyondan fazla insanın bildiği dünyanın dört bir köşesinden insanın ziyarete geldiği, gelenlerin getirdiği, gelemeyenlerin ise gönderdiği hediyeleri sergileyen bir arkadaşlık müzesine dahi ev sahipliği yapan bir köy. Yüz kişinin bile yaşamadığı, sadece bir otel ve bir restorana sahip, İsviçre’de yer alan yüzlerce köy arasından sadece biri olan Obermutten nasıl oldu da bir anda bu kadar popüler oldu?

Obermutten’ın Faceebok’la tanışması

Aslında herşey köyün belediye başkanı Martin Wyss’ın köye daha çok ziyaretçi çekmek amacıyla Facebook üzerinde ne yapabileceğini düşünmesiyle başladı. Ortaya çıkan sonuç ise bir çok sosyal medya ajansına parmak ısırtacak cinstendi. Wyss köye daha çok ziyaretçi çekmek için oldukça basit bir fikir buldu. Obermutten’in Facebook sayfasını beğenecek her kişinin profil fotografı ve isminin çıktısı alınarak köy meydanında bulunan tahtaya asılacaktı. Kim olduğunuz ya da nereden olduğunuzun hiç bir önemi yoktu. Wyss fikrini duyurmak için sistemin nasıl işlediğine dair örnek bir video çekip yine Facebook’ta yayımladı. Video’nun yayımlanmasını takip eden bir ay içinde Facebook Obermutten sayfası 6,000 beğeniye ulaşmıştı. Kısa zamanda Facebook kullanıcılarının profil resimleriyle dolup taşan tahta yetmez olunca Wyss yeni tahta siparişleri verdi. Bu sırada kampanyayı daha geniş bir kesime yaymak isteyen Wyss bir sosyal medya ajansıyla anlaşatak kampanyayı anlatan bir İngilizce video hazırlattı. İngilizce hazırlanan video Japonya’dan Meksika’ya kadar bir çok ülkede kampanyanın konvansiyonel medyada haber olmasını sağladı. Sonrasında köy meydanına konulan tahtalar yetmez olunca profil fotografları evlerin dış duvarlarına asılmaya başlandı. Obermutten Facebook sayfası bir yıl içinde 52 ülkeden 45,000’in üzerinde fana sahip oldu.

Uluslararası arkadaşlık müzesi

Obermutten’in sosyal medyada sağladığı bu başarı sadece sanal ortamda kalmayıp köyü ziyaret edenler ya da fanlar tarafından gönderilen hediyelerle uluslararası bir arkadaşlık müzesinin de kapısını açtı. Almanya, Arjantin, İspanya gibi dünyanın dört bir köşesinden paprika kutusu, kitap, kartpostal, golf topu gibi birbirinden ilginç hediyeler köyde daha önce kullanılmayan bir binada sergilenmeye başlandı. Obermutten belediye başkanı 10.000 İsveç frangı harcadıkları kampanyanın 2.4 milyon franklık bir geri dönüşü olduğunu tahmin ettiklerini ancak bunun ötesinde köylerinin adını duyurmanın verdiği sevinç ve gururun paha biçilemez olduğunu söylüyor. Martin Wyss’in kampanyası Facebook tarafından da 2013 yılının en iyi sosyal medya kampanyaları arasında gösteriliyor.

Kampanya künyesi

Bütçe: 10,000 İsveç frangı (yaklaşık $11,000 dolar)
Yatırım geri dönüşü: 2.4 milyon İsveç frangı (medya eşdeğeri)
Erişim: 75 milyon, 52 ülkeden 45,000’in üzerinde fan
Aktivite: İsveçte’ki en aktif Facebook sayfası
Etkileşim oranı: Her 5 hayrandan 4’ü sayfa ile etkileşime giriyor. (Bu oran Lady Gaga, Justin
Bieber ve Coca Cola sayfalarından daha fazla)
Rekabet: Saint Moritz, Helsinki ve Floransa’dan daha fazla fan sayısı
Website trafiği: Graubünden turizm web sitesine yüzde 250 trafik artışı
Diğer: Köyü gezen yüzlerce turist ve gezmek için söz veren binler

Yazıya ait dergi sayfası

Haziran 2013 The Brand Age

Haziran 2013 The Brand Age

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Diğer etiketler:

Almanya Amerika Amerika Birleşik Devletleri Astika Bira Avustralya Avustralya Turizmi Avustralya ve Sosyal Medya bilgi mimarlığı birinci dünya savaşı Boston Bulgaristan Cadbury Duchenne Kas Erimesi Duchenne Muscular Dystrophy Ehliyet Almak Ehliyet Sınavı Engelli Siteler Engelli Web Facebook Fransa Gece Hayatı Google +1 Google Plus Gökhan Ahi Heinz Jacobs kullanılabilirlik Massachusetts Mehmet Doğan Milka Obermutten Oreo SEO Sofya The Brand Age Turizmde Sosyal Medya Kullanımı Twitter Varna Vikipedi Wikipedia Youtube Çorba İngiltere İsveç İçerik Pazarlaması

Bir yorum

Mustafa CINGI 3 years ago

Ufacık bir köyün bile nasıl popüler olabileceğini gösteren ve bence öncelikle turistik köylerimiz olmak üzere tüm destinasyonlarımızın benzer uygulamalara gitmesini gerektiren muhteşem bir çalışma olmuş. Vizyonu geniş bir yöneticinin nelere kadir olduğunun da net bir örneği…

Reply

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun