Dünyanın en güçlü kolu

Yazının yayımlanma tarihi: August 1, 2013 - Son güncelleme: December 24, 2014
600 kelime uzunluğundaki bu yazı için tahmini okuma süreniz 3 ila 4 dakika arasında.
Yazan:

Yazıya ait etiketler: , ,

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Ağustos 2013 sayısında yayımlanmıştır.

DMD yani Duchenne Muscular Dystrophy bir çoğumuz için hayatımızda ilk defa duyduğumuz bir terim. Kaslarımızı yırtılmaya karşı koruyan distrofin eksikliğinden kaynaklanan DMD genetik ve ölümcül bir hastalık. Genellikle erkek çocuklarda görülen bu hastalığa her 3500 çocuktan birinde rastlandığı gibi bir gerçek olsa da hastalık hakkında henüz bir ilaç tedavisi yok. Çoğu ülke gibi Avustralya hükümetinin de DMD için bir politikası yok. Dolayısıyla hastalığın tedavisi ve kalıcı çözümü için yeterli araştırma devlet tarafından yapılmıyor.

Merkezi Avustralya’da bulunan Save Our Sons & Duchenne Foundation tarafından konuya dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve imza toplamak amacıyla En Güçlü Kol (The Most Powerful Arm) adlı bir sosyal medya kampanyası hayata geçiriliyor. DMD hastalarının kullanamadıkları kollarından yola çıkan kampanyada başrolü Facebook hesabı ile giriş yapılarak aktive edilen yapay bir robot kol üstleniyor.

Uzaktan kontrol edilebilen bu robot kol Facebook hesabınızla giriş yaptığınızda DMD hastası bir çocuk olan Jacob Lancaster’ın el yazısı ile adınızı kampanya mektubuna yazıyor ve bir kopyasını zaman tünelinizde paylaşıyor. Zaman tünelinizde paylaştığınız görsel sayesinde arkadaşlarınızın da kampanyadan haberdar olmasını sağlayarak hem farkındalığı artırıyor hem de onlarında imza kampanyasına katılmasını sağlıyorsunuz.

Mart 2013’te başlayan kampanya 31 Mayısa kadar devam ediyor. On gün gibi kısa bir süre içerisinde 20.000 imzaya ulaşan kampanya Avustralya senatosuna gönderilmek üzere toplamda 32.049 imza topluyor. İki milyonun üzerinde Facebook gösterimi alan kampanyanın resmi web sitesi 60.000’den fazla tekil ziyaretçi çekiyor. Özgün bir fikirle yola çıkan kampanya Avustralya medyasında bir çok televizyon kanalı ve gazeteye de haber oluyor.

Bana göre kampanyanın kısa sürede hedeflerini yakalamış olmasının sebeblerinden bir diğeri de özgün bir fikirin yanı sıra bu fikrin başarılı bir şekilde profesyonelce uygulamaya geçirilmiş olması. Sosyal medyanın sosyal sorumluluk projelerinde kullanımına güzel bir örnek oluşturan The Most Powerful Arm daha şimdiden bir çok sosyal medya ödülüne de layık görülmüş.

Kampanya künyesi

Müşteri: Save Our Sons & Duchenne Foundation
Marka: Save Our Sons & Duchenne Foundation
Şirket: Finch, Paddington
Hedef kitle: Australia • Asia Pacific
Language: İngilizce
Amaçlar: Farkındalık oluşturmak ve imza toplamak
Web sitesi: http://www.themostpowerfularm.com/

Yazıya ait dergi sayfası

Ağustos 2013 The Brand Age

Ağustos 2013 The Brand Age

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Diğer etiketler:

Almanya Amerika Amerika Birleşik Devletleri Astika Bira Avustralya Avustralya Turizmi Avustralya ve Sosyal Medya bilgi mimarlığı birinci dünya savaşı Boston Bulgaristan Cadbury Duchenne Kas Erimesi Duchenne Muscular Dystrophy Ehliyet Almak Ehliyet Sınavı Engelli Siteler Engelli Web Facebook Fransa Gece Hayatı Google +1 Google Plus Gökhan Ahi Heinz Jacobs kullanılabilirlik Massachusetts Mehmet Doğan Milka Obermutten Oreo SEO Sofya The Brand Age Turizmde Sosyal Medya Kullanımı Twitter Varna Vikipedi Wikipedia Youtube Çorba İngiltere İsveç İçerik Pazarlaması

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun