Dünyanın en büyük sosyal medya ekibi

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Nisan 2013 sayısında yayınlanmıştır.

Geçen yıl Facebook, Google + ve Instagram üzerinde gidilecek en popüler ülke olmayı başaran Avustralya’nın sosyal medya hesaplarını yöneten dünyanın en büyük sosyal medya takımı ile tanışmaya hazır mısınız?

Avustralya’da turizm yaklaşık bir milyon kişinin hizmet verdiği yıllık 96 milyar dolarlık getirisiyle ülkedeki en büyük ikinci sektör. Avustralya hükümetinin turizm gelirlerini çoğaltmaya yönelik oldukça iddialı planları var. Sosyal medya ise Avustralya turizm ofisinin hükümetin bu iddialı planlarını hayata geçirmeye yönelik kullandığı en iyi mecralardan biri. Her ne kadar yazının başlığı dünyanın en büyük sosyal medya ekibi olsa da Avustralya turizm ofisinde sosyal medya uzmanı olarak çalışan kişi sayısı resmi olarak sadece üç. İşin sırrı ise bu üç kişilik ekibin içerik oluşturmak yerine fanların oluşturduğu içerikleri paylaşabilecekleri platformlar yaratmaya odaklanıyor olmasında yatıyor. Bu stratejiden yola çıkarak 2011’de Facebook stratejisinde değişikliğe giden Tourism Australia, Facebook sayfasını fanlara devrediyor ve sonuç olarak etkileşim ve erişim oranlarında tahmin edemeyecekleri bir büyüme gerçekleşiyor.

avust-face-1

Fanları kahramanlara dönüştürmek!

Tourism Australia ofisini ziyaret ettiğinizde enteresan bir fotografla karşılaşıyorsunuz. Yoda’nın Luke Skywalker’ın sırtında olduğu bu fotograf gün içinde ekibe sık sık fanları kahraman yapmaları gerektiğini hatırlatıyor. Tıpkı Star Wars’ta bilgin Yoda’nın Luke Skywalker’ın kahraman olma yolunda ne yapması gerektiğini nereye gitmesi gerektiğini kulağına fısıldaması gibi. Tourism Australia ekibinden Jesse Desjardins, markaların inatla Luke Skywalker olmak istediklerini oysa markaların Yoda, fanların ise Luke Skywalker olmaları gerektiğini söylüyor.

Mecrayı doğasına uygun kullanabilmek

avust-face-4Facebook marka sayfaları için zaman tüneli özelliğini duyurduğunda bir çok şirket bu özelliği marka kimliklerine uygun olarak kullanamadı ve es geçti ancak Tourism Australia zaman tüneli özelliğini yine fanlarından destek alarak bir fırsata çevirdi. Tourism Australia fanlarından geçmiş yıllara ait aile fotograflarını zaman tüneline eklemesini istedi ve bu sayede şu anda Avustralya’da geçirilen tatil fotoğraflarında 1860 yılına kadar geri gidebiliyorsunuz. Etkileşim ve erişim gibi sosyal medya metriklerini bir kenara bırakırsak niş bir alanda dev bir arşiv de bu sayede gün yüzüne çıkıyor. 4 milyondan fazla fan arasında yer alan 81 yaşındaki Harry Willey her yıl üç ayını Avustralya yollarında geçiren bir gezgin. Gün içerisinde bir çok kez sayfayı kontrol ederek negatif yorumlara cevap veriyor ve kendi deneyimlerini diğer fanlarla paylaşıyor. Harry Willey’in bu katkısını göz ardı etmeyen ve sosyal medya ekibinin bir parçası olarak gördüklerini belirten Tourism Australia ofisikendisine ulaşarak düzenlenen bir konferansta Willey’i onurlandırıyor.

Yes, We’re alive.

Facebook mesajlarının uzunluğu ve zaman planlaması hala daha üzerine en çok konuşulan konulardan biri. Maya takvimine göre 21 Aralık 2012 tarihinin dünyanın sonu olacağı iddiasına ülkenin coğrafik konumunun verdiği avantajla Yes, We’re alive. (Evet, hayattayız.) mesajıyla zekice yanıt veren bu ileti 182,420 beğeni, 7,720 yorum, 16,278 paylaşım ve konvensiyonel medyada yer alan onlarca haberle mesajın boyundan çok işlevinin önemli olduğunun en güzel kanıtı.

Konvansiyonel ve sosyal medya ortaklığı

Dijital tarafta her ne kadar konvansiyonel medyanın sonu geldi yaşasın dijital nidaları atılıp konvansiyonel medya küçümsense de işler Tourism Australia hiçte öyle değil. Tourism Australia sosyal medya ekibi konvansiyonel medya ile ilişkilerini olabildiğince sıcak tutuyor. Örneğin daha henüz kurtarılmış sevimli bir panda fotografı Facebook üzerinde büyük beğeni topladığı zaman bu gönderi basına servis ediliyor ve sadece Avustralya medyasında değil İngiltere ve A.B.D medyasında da 24 saat içerisinde yer buluyor.

Uygulama üzerinden kişisel tatil deneyimi

2012 yılında Tourism Australia ziyaretçilere Avustralya’yı arkadaşları üzerinden keşfetmelerini sağlayan bir Facebook uygulaması sundu. Uygulama sadece Avustralya’da nereye gidebileceğiniz hakkında sizi bilgilendirmiyor aynı zamanda arkadaşlarınızın hikayeleriyle ziyaret edebileceğiniz yerleri de tamamen kişiselleştiriyordu. Kişisel tatil deneyimini maksimize eden bu uygulama da dikkat çekmeyi başardı. Bu uygulamanın geliştirilmesinin temel nedenlerinden biri Avustralya Turizm ofisinin yaptırdığı araştırmadan çıkan sonuçlar. Araştırma sonucuna göre aynı yaş grubundaki arkadaşlarının tatil fotografını gören insanların yüzde 24’ü aynı lokasyonda bir tatile çıkmak istiyor. Yine aynı araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuç ise yüzde 11’inin tamamıyla arkadaşlarınınkiyle aynı tatil rotasını takip etmek istemesi.

Mecra farkı

Google + markalar için sayfaları duyurduğunda Facebook’ta yaptığımız iletişimin aynısını benzerliklerinden ötürü burada da yapabileceğimizi düşündük ve ilk üç ayda bizce yeterli olan 30,000 takipçiye ulaştık. Bir gün Avustralya hakkında gerçek hap bilgileri paylaşmayı denedik ve geri dönüşler inanılmaz derecede arttı. Takip eden 3 ay içerisinde hap bilgileri yayınlamaya devam ettik ve 730,000 takipçiye ulaştık. diyor Nick Baker ve ekliyor: Yaşadığımız bu deneyim sonrasında mecralar arasında benzerlikler olsa bile her platformun kendine özgü kuralları olduğunu anladık.

Yazıya ait dergi sayfaları

Nisan 2013 The Brand Age Sayfa 1
Nisan 2013 The Brand Age Sayfa 1
Nisan 2013 The Brand Age Sayfa 2
Nisan 2013 The Brand Age Sayfa 2

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun