Dünya rekorunu ekarte eden sosyal medya kampanyası

Yazının yayımlanma tarihi: February 6, 2014 - Son güncelleme: December 24, 2014
600 kelime uzunluğundaki bu yazı için tahmini okuma süreniz 3 ila 4 dakika arasında.
Yazan:

Yazıya ait etiketler: ,

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Şubat 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bitkisel salamurası ile ünlü İsviçreli peynir markası Appenzeller, Facebook fanlarını Kronberg dağı üzerinde bulunan Appenzellerland üzerine yapılacak tahta bank üzerinde yer ayırtmaları için davet eder. Yaratıcı fikir her katılımcının bank üzerinde kendine ait bir yerinin ve isiminin yer almasıdır.

Kısa zamanda tam da Appenzeller’in beklediği gibi sadece bir kaç gün içerisinde 660 metre uzunluğunda bir bank ortaya çıkar. 660 metre aynı zamanda dünya rekorudur ve kampanyanın amaçlarından biri de dünya rekorunu ekarte etmektir. Marangozların on gün süren çalışması sonrası dünya rekoru da ekarte edilmiştir.

Kampanya süresince marangozların çalışmaları, banklar kısacası çalışmaya dair ne varsa hepsi Facebook sayfasından paylaşılır. Fotografların üzerinde isimlerini gören katılımcılar arasında oldukça popüler olan bu fotograflar katılımcıların yorumları ve beğenileri ile diğer kullanıcıların da dikkatini çeker. Üzerinde adı yazılı bankı ziyaret etmek için Kronberg’e gidenlerin sayısı da az değildir.

Kampanya süresince beş bin kullanıcı kendi adlarının yazacağı bu banklar için başvuru yapar. Sadece bir ay içerisinde bank ulaşabileceği en büyük uzunluğa yani bir kilometre 13 metre 32 santimetreye ulaşır. Bank noter huzurunda meraklı gözlerin ve fanların katıldığı bir kokteyl ile birlikte açılır.

Appenzeller fan sayısı dört hafta içinde yüzde 150 bir artışla dört binden on bine çıkmış, otuz binden fazla kişi sayfa ile etkileşime girmiş 66 farklı ülkeden yarım milyon kullanıcı ise Appenzeller markasından haberdar olmuştur. Appenzeller’ın sadece dünya rekorunu kırdığı ve Facebook’ta yakaladığı kitle için değil kampanya süresince elde ettiği basın yansıması da oldukça memnun edicidir.

Kampanya kurgusal olarak daha önce Eski köye yeni adet başlığı ile yazdığım İsviçre’nin Obermutten köyü tanıtımı için yapılan kampanya ile benzerlik gösterse de sosyal ağlardan gerçek hayata katkı sağlayan kampanyaların etkisini göstermek açısından iyi bir örnek.

Müşteri: SO Appenzeller Käse GmbH
Marka: Appenzeller® Cheese
Şirket: Contexta, Bern
Hedef bölge: Switzerland • Europe, Middle East & Africa
Dil: Almanca
Kategori: Consumer Packaged Goods (CPG)
Amaç: Farkındalık yaratmak, Facebook fan sayısını artırmak
Sayfa adresi: https://www.facebook.com/appenzellerkaese

Künye

Yaratıcı yönetmen: Moritz Staehelin, Contexta AG
Metin yazarı: Annette Felicitas Häcki, Contexta AG
Sanat yönetmeni: Claudio Parente, Contexta AG
Proje yöneticisi: Christian Gatsas, SO Appenzeller Käse GmbH

Yazıya ait dergi sayfası

The Brand Age Şubat 2014

The Brand Age Şubat 2014

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Diğer etiketler:

Almanya Amerika Amerika Birleşik Devletleri Astika Bira Avustralya Avustralya Turizmi Avustralya ve Sosyal Medya Boston British Airways Bulgaristan Cadbury Duchenne Kas Erimesi Duchenne Muscular Dystrophy Ehliyet Almak Ehliyet Sınavı Engelli Siteler Engelli Web Facebook Fransa Gece Hayatı Google +1 Google Plus Gökhan Ahi Hasan Syed Heinz Jacobs Marka Şikayet Massachusetts Milka Obermutten Oreo Promoted Tweets SEO Sofya The Brand Age Turizmde Sosyal Medya Kullanımı Twitter Varna Vikipedi Wikipedia Youtube Çorba İngiltere İsveç İçerik Pazarlaması

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun