Dünya kupasının kazananı sosyal medya

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Ağustos 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Geçtiğimiz ay Brezilya 64 yıl aradan sonra yeniden dünya kupasına ev sahipliği yaptı. Her ne kadar Almanya hezimeti ile hem kendi ülkesinin hem de kendisini destekleyen diğer ülke taraftarlarını hayal kırıklığına uğratsa da 2014 yılında Brezilya’da gerçekleştirilen dünya kupası tarih sayfalarına sosyal medya katılımının patlama yaptığı ilk turnuva olarak geçecek.

Final maçında Almanya’nın Arjantin galibiyeti ile dünya kupasını kaldırması Twitter’ın global kayıtlarını ezerken Facebook tarihine de gerçekleşen en büyük spor müsabakası olarak geçti.
Almanya’nın 1-0’lık zaferi dakikada 618,725 tweet atılması ile yeni bir rekor kırarken oyun süresince toplam 32.1 milyon tweet gönderildi. Turnuva süresince en çok tweet ise Almanya’nın Brezilya’yı 7-1’lik tarihi skorla yendiği maçta gönderildi (35.6 milyon tweet).

Facebook üzerinde ise Dünya Kupası finali süresince 88 milyon kullanıcı 280 milyon etkileşim gerçekleştirdi. Bu rakamla Almanya – Brezilya yarı final maçı, aynı zamanda 2013 yılında gerçekleştirilen ve 245 milyon etkileşim yaratan Super Bowl’un da rekorunu (245 milyon etkileşim) elinden aldı. Facebook üzerinden Almanya – Brezilya maçına en çok ilgi gösteren kitle ise A.B.D’den 18-24 yaş aralığındaki beyaz erkeklerdi.

Toplamda 32 gün süren Dünya Kupası süresince sosyal medya yıldız futbolcuların da kramponlarını yeterince parlattı. 2014 Dünya Kupasında Twitter üzerinde en çok konuşulan futbolcular Brezilyalı Nemar (@neymarjr), Arjantinli Messi, Uruguaylı Luis Suârez (@luis16suarez), Portekizli Ronaldo (@cristiano), Hollandalı Robben ve Brezilyalı Oscar (@oscar11) oldu.

Dünya Kupasında, takımların yanı sıra markaların sosyal medya ekipleri de bir birleriyle yarıştılar ve tıpkı takımlar gibi markalar arasında da kazananlar, kaybedenler ve hezimete uğrayanlar vardı. #allin? Or Nothing? hashtagiyle Dünya Kupası süresince Twitter’da en çok konuşulan marka Adidas oldu. 2030’a kadar Dünya Kupası ana sponsoru olan markanın bu başarının ardında şimdiye kadar yaptığı en büyük medya satın almasının da büyük payı var. Yapılan bu harcama Twitter’a Adidas’a 1.6 milyon tweet, retweet ve mention olarak geri döndü. Markanın Youtube kanalı 200 bin yeni abone kazandı.

Sponsor olduğu futbolcuların takımlarının turnuvadan erken elenmesiyle sponsorluklardan umduğunu bulamayan Nike, neyseki sosyal medya ödevine iyi çalışmıştı. Turnuva başlamadan önce The Last Game adıyla Youtube üzerinden dolaşıma sokulan video 65 milyondan fazla izlendi. Video içeriği sosyalle birleştiren Bosna-Hersek asıllı İsveçli futbolcu ve İsveç Millî Futbol Takımı kaptanı Zlatan Ibrahimović’in baş karakter olduğu Zlatan’a Sor (#AskZlatan) adlı kampanya da Nike’a turnuva süresince 18.4 milyon görüntülenme ve 1.3 milyon sosyal etkileşim getirdi.

Adidas’ın aksine gerçek zamanlı içerik üretmeyen McDonalds iletilerinin yeterince basit olmayışı ve içeriğin futbol ve izleyiciyi birbirine bağlamaması nedeniyle eleştirildi. İlk defa 57 farklı ülkede aynı anda #FryFutbol etiketini promosyonlu olarak gösterse de kullanıcılar bu etiket yeterince kafa karıştırıcıydı.

Hava yolları şirketi KLM, Meksika’nın yenilgisi sonrası Adios Amigos tweetiyle bir çok Meksikalı’yı kızdırdı. 1.95 milyon takipçisi olan Meksikalı aktör Gael Garcia Barnel’in KLM’nin bu twitine bol küfürle verdiği cevaptan sonra gönderi silinse de alınan ekran görüntüsü Twitter’da bir çok kişi tarafından paylaşıldı.

Brezilya’nın ikinci kez ev sahipliği yaptığı, 32 ülke takımının katıldığı, 20’ncisi gerçekleştirilen Dünya Kupası, iki gözle iki ekran idare etmeye çalışan biz fanilerin gördüğü sosyal medya katılımı en yüksek ilk spor etkinliği olarak tarihe geçti.

Facebook üzerinde en çok etkileşim yaratan ilk beş maç:

  1. Almanya – Arjantin final maçı (88 milyon kullanıcı 280 milyon etkileşim)
  2. Brezilya – Almanya yarı final maçı (66 milyon kullanıcı 200 milyon etkileşim)
  3. Brezilya – Hırvatistan açılış maçı (58 milyon kullanıcı 140 milyon etkileşim)
  4. Arjantin – Hollanda yarıfinal maçı (39 milyon kullanıcı 83 milyon etkileşim)
  5. Brezilya – Şili 16’ncı round (31 milyon kullanıcı 75 milyon etkileşim)

Yazıya ait dergi sayfaları

The Brand Age Ağustos 2014 - Dünya Kupasının Kazananı Sosyal Medya
The Brand Age Ağustos 2014 – Dünya Kupasının Kazananı Sosyal Medya
The Brand Age Ağustos 2014 - Dünya Kupasının Kazananı Sosyal Medya
The Brand Age Ağustos 2014 – Dünya Kupasının Kazananı Sosyal Medya

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun