Daha fazla eğlence bir gün 36 saat!

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Mart 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Enerji içeceği sektörü yıllık 40 milyon dolarlık hacmiyle içenden çok üreticisinin yüzünü güldüren bir sektör. Pastadan daha fazla pay almak isteyen enerji içeceği markaları arasındaki rekabet ateşinin sıcaklığı da en çok sosyal medyaya vuruyor. Red Bull’un yüzde 42’lik payla pazarı domine ettiği sektörde payını artırmak, adını duyurmak isteyen diğer enerji içeceği markaları da sosyal medya üzerinde farklı işlere imza atıyor.

Bu işlerden biri de günü 36 saate çıkaran Avusturya’lı Dark Dog. 1995 yılında marka tescili yapılmasına rağmen 2000 yılında pazara giren Dark Dog aradan geçen zamanda Paraguay, Uruguay, Seyşeller, Şili ve Bolivya gibi ülkelerde pazar lideri olan bir marka.

Daha fazla enerji daha fazla eğlence mottosuyla yola çıkan marka yakın bir zamanda girdiği Singapur pazarında marka bilinirliğini artırmak için sosyal medya üzerinden 3 yarışmacı ile 2 kıta kat ederek bir günü 36 saate çıkaran bir kampanyaya imza atıyor.

Tamamen Facebook üzerinde kurgulanan kampanyanın ilk etabında yarışmacı olmak için en eğlenceli ve en uzun günü yaşamak isteyenler Dark Dog kutusu ile kendi fotoğraf ve videolarını paylaşıyor. En çok beğeni alan ilk üç fotograf sahibi 36 saat sürecek bu güne katılmaya hak kazanıyor.

Kampanyanın ikinci ayağı ise Asya kıtasında yer alan Tokyo, Seul ve Taipe’den başlıyor, Los Angeles, San Francisco ve Honolulu’da sona eriyor. İki kıta arasında yarışmacıların görevi gün içerisinde olabildiğince eğlenmek ve bunu Facebook’tan paylaşmak. En çok oyu alarak birinci olan yarışmacı ise ise daha fazla eğlence için dünya turu kazanıyor.

Günün sonunda üç yarışmacı tarafından 84,000 mili aşkın yol kat ediliyor. Kampanya sonunda markanın Facebook fanları yüzde 81 artarken online marka bilinirliğinde ise yüzde 81’lik bir artış oluyor.

Kampanya künyesi

Müşteri: Teerath & Co Pte Ltd
Marka: Dark Dog
Şirket: Y&R Singapore, Singapore
Hedef pazar: Singapur • Asya Pasifik
Dil: İngilizce
Kategori: İçecek
Hedefler: Farkındalık, Online trafik, satış, ürün lansmanı
Medya: Basılı, Online

Yazıya ait dergi sayfası

36-saatlik-bir-gun

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun