Çorbanızı nasıl alırsınız?

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Eylül 2013 sayısında yayımlanmıştır.

1869 yılında kurulan Heinz bugün geldiği noktada altı kıtada 200’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. İflasının ardından tekrar kurulan şirketin, iflasından sonra ürettiği ilk ürünlerden bir tanesi ketçap. O günlerden bu güne ürün yelpazesini genişleten şirket her ne kadar ketçapla özdeşleşmiş olsa da diğer ürünlerinde ketçap kadar iddialı. Tüketicisi her geçen gün artan işlenmiş yiyecek pazarının önde gelen markalarından biri olan şirketin 2013 Şubat’ında Berkshire Hathaway ve 3G Capital tarafından 23 milyar dolara satın alındığını da bir bilgi notu olarak ekleyelim.

Heinz deyince akla ilk ketçap gelse de ürettiği çorbalar da yılda 496 milyon kutu satacak kadar popüler. Bizim kültürümüzde her ne kadar toz halinde satılmayan hazır çorba pek tutmasa da Heinz’in ürettiği konserve kutu içindeki çorbalar bundan tam 103 yıl öncesine dayanıyor ve bu 103 yıllık deneyim şimdiye kadar bir konserve kutusunun içine 57 çeşit çorba sığdırmayı başarmış. Çorba satış rakamlarının arkasında hiç şüphesiz bu çeşitliğin payı var ancak çeşitliliğin yanı sıra şirket doğru pazarlama yöntemleri ile ürünlerini nerelerde nasıl konumlandıracağını da çok iyi çözmüş durumda.

Örneğin İngiltere’de oldukça popüler olan Heinz çorba Heinz ‘Get Well’ Soup adı altında gerçekleşen Facebook kampanyasıyla 2013 Facebook ödüllerinde short liste kalmayı başardı.

Hafif soğuk algınlığında ya da grip gibi bazen yatağa düştüğümüz durumlarda hayalini kurduğumuz ilk şeylerden biri çorba oluyor. Bu fikirden yola çıkan kampanya, hasta olan kişinin adına göre etiketini kişiselleştirebileceğiniz bir kutu çorbayı Facebook uygulaması ile 1,99 pound (yaklaşık 6 TL) karşılığında gönderebileceğiniz çokta karmaşık olmayan bir kurgu etrafında şekilleniyor.

Kutuyu kişiselleştirme konsepti yeni olmasa da arkadaşınızın zor zamanında kişiselleştirilmiş bir mesaj ve işine yarayacak bir hediye gönderme fırsatı kampanyayı orjinal hale getiriyor.

Ufak soğuk algınlıkları ya da grip gibi kolay atlatılabilen hastalıklarda siparişin kısa zamanda gönderiliyor olması kampanyanın verdiği sözü yerine getirmesi açısından oldukça önem taşıyor dolayısıyla Facebook uygulaması üzerinden sipariş edilen kişiselleştirilmiş çorbalar kampanya süresince en fazla iki gün içerisinde alıcısına ulaştırılmış.

Premium ve sponsorlu gönderilerle desteklenen kampanya ilk olarak Ekim 2011’de başlıyor, alınan geri dönüşler pazarlama ekibinin Ocak 2012’de kampanyayı yeniden hayata geçirmesini sağlıyor.

Kampanya başladıktan ilk dört hafta içerisinde uygulama üzerinden ikibinden fazla çorba gönderiliyor. Fan sayfası ilk iki hafta içerisinde 29,600 yeni fan kazanıyor ve 35 binden fazla facebook kullanıcısı facebook üzerinde markadan bahsediyor. Facebook sayfası üzerindeki interaksiyon yüzde 650 yükselirken sayfaya gelen aylık tekil ziyaretçi trafiği yüzde 4,334’lük bir artış gösteriyor. Twitter üzerinde 5,100’den fazla mention alan kampanyanın yine Twitter üzerinde 3,1 milyon kullanıcıya eriştiği hesaplanıyor.

Kampanya hakkında aralarında Mashable gibi bloglarında olduğu 350’den fazla blogda haber çıkıyor. Bu bloglardan Facebook sayfasına gerçekleşen ziyaret sayısı ise 3,500 oluyor.

Kampanyanın ikinci fazında patatesli pırasa çorbası da Facebook üzerinden gönderilebilen çorbalar arasına katılıyor. İkinci faz Facebook sayfasına 42,000 fan daha kazandırıyor. Kampanya sonunda toplam 26,714,040 kullanıcı Get Well Soup’tan haberdar oluyor. Kampanya süresince 96,200 kişi Facebook uygulamasını deniyor. Kampanyadan önce 16,100 olan fan sayısı kampanya başladıktan sonraki 4 ay içinde 126,500 oluyor.

Heinz’in İngiltere’nin sadece çorba için değil piyasadaki hemen her ürünü için çok iyi yönetilen Facebook sayfaları var zamanınız olursa hepsini teker teker gezerek sayfa yönetiminin ne kadar profesyonelce yapıldığına gözlerinizle şahit olabilirsiniz. Heinz İngiltere’den bu kadar bahsetmişken Heinz Türkiye’nin sadece sosyal medya üzerinde değil dijital varlık yönetimi üzerine de daha çok yol alması gerektiğini ekleyelim.

Kampanya Künyesi

Müşteri: Heinz
Marka: Heinz Soup
Ajans: We Are Social, Londra
Hedef: İngiltere, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika
Dil: İngilizce
Amaçlar: Bilinirlik, Preference

Yazıya ait dergi sayfası

Eylül 2013 The Brand Age
Eylül 2013 The Brand Age

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun