Boston’da bisiklet yolları: Minuteman Bikeway

Bisiklet sürmeye, yürümeye, paten kaymaya meraklıysanız ya da Büyük Boston bölgesini daha iyi tanımak istiyorsanız toplamda 10 mil (16 km)’den oluşan Minuteman Bisiklet Yolu‘nu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bedford’tan başlayıp Cambridge şehir sınırları içerisinde yer alan Alewife istasyonuna kadar uzanan bu bisiklet yolu üzerinde ayrıca Alewife Brook Reservation, Spy Pond, Arlington’s Great Meadows gibi görmeye değer doğal güzellikler üzerinde de mola verebilirsiniz.

Minuteman Bikeway Haritası
Minuteman Bisiklet Yolu haritasını büyütmek için görselin üzerine tıklayabilirsiniz

Minuteman Bisiklet yolu Nisan 1775 yılında Amerikan Devrimi’nin başladığı tarihi alan içerisinde yer alıyor. Uzun zamandır kullanılmayan tren yolu üzerine inşaa edilen bu bisiklet yolu, bisiklet severler tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler ray rotalarından birisi olarak biliniyor.

1993 yılında tamamlanan Minuteman Bikeway, 25 yıldır hem bu çevrede yaşayanlara hem de turistlere hizmet veriyor. Yolun asıl kullanım amacı bisiklet olsa da yol üzerinde yürüyüş yapmak ve paten kaymak da serbest.

Minuteman Bisiklet Yolu 4.5 mile
Minuteman Bisiklet Yolu’nun 4.5’inci milinden bir görünüm

Yukarıdaki fotografta da görebileceğiniz gibi yol boyunca size eşlik eden ağaçlar sayesinde yazın bile zorluk çekmeden yol üzerinde yürümek oldukça keyifli. Bisiklet yolu üzerinde her yarım milde bir karşınıza çıkan tabelalar sayesinde ne kadar yol kat ettiğinizi görebiliyorsunuz.

Toplamda 10 mil uzunluğundaki asfalt yol, bir gün içerisinde yürümek için oldukça uzun. Eğer Boston’da turist olarak bulunuyorsanız yol üzerinde bulunan bisiklet istasyonlarının birinden bisiklet kiralayarak yolu bir gün içerisinde tamamlamanız oldukça kolay olacaktır.

Bisiklet kiralamak istiyorsanız Boston’da bir çok noktaya yayılmış TheHubWay işinizi görecektir. İstasyonlardan kiralayacağınız bisikletinizi sadece kredi kartınızı okutarak alabilirsiniz. Minuteman Bisiklet Yolu’nu keşfetmeye Alewife istasyonundan başlarsanız burada iki tane TheHubWay bisiklet istasyonu bulunuyor.

Bisiklet yoluna arabanızla geldiyseniz ve arabanızı bir yerde park edip yürümek istiyorsanız bisiklet yolunun hemen hemen 5’inci miline denk gelen Season’s Four Lexington‘un açık otoparkına arabanızı park edip yürümeye başlayabilirsiniz. Elbette arabanızı park edebileceğiniz başka noktalar mevcut ancak Season’s Four otoparkı ücretsiz, diğer otoparklara ise çeşitli miktarlarda ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Arabanızı park ettikten sonra doğa ile başbaşa bir yürüyüş yapmak isterseniz kuzeye (Bedford yönüne), daha çok şehir ile iç içe bir yürüyüş yapmak isterseniz de güneye (Cambridge yönüne) yönelmenizi öneririm. Hangi yöne giderseniz gidin 45 dakika ila bir saat yürüdükten sonra arabanızı park ettiğiniz yere geri yürümeye başlayın, özellikle yaz döneminde artan hava sıcaklığı ile birlikte bu yürüyüş çok yorucu olabiliyor.

Bisiklet yolunda dikkat edilmesi gerekenler

Dört mevsim kalabalık olan bu yolda bisiklet kullanırken aşağıdaki dikkat edilmesi gereken kuralları göz ardı etmemek güvenli bir yürüyüş ya da sürüş için dikkate alınmalı.

  • Her zaman yolun sağ tarafını kullanın
  • Sadece geçmek için sol şeridi kullanın
  • Karanlık çöktükten sonra bisiklet kullanıyorsanız mutlaka bisikletinizin ışığı olması gerekiyor
  • Eğer 17 yaşından küçükseniz bisiklet kullanırken yasalar gereği mutlaka kask takmanız gerekiyor
  • Bisiklet kullanıyorsanız yayalara öncelik tanıyın
  • Eğer köpeğiniz ile birlikte yürüyorsanız, köpeğinizi mutlaka kayışta tutun

Minuteman Bisiklet Yolu’nun artıları

Boston bölgesine yabancıysanız Minuteman Bisiklet Yolu üzerinde yürüyerek Bedford, Lexington, Arlington ve Cambridge gibi şehirleri görebilirsiniz. Yol boyunca hem şehir hem de doğa ile iç içe olacaksınız.

Lexington’da mola vererek şehir merkezini gezebilir, merkezde yer alan restoranlarda farklı kültürlerin mutfaklarında yemek yiyebilirsiniz. Yine Lexington’da yer alan bisiklet kafede kahvenizi içebilirsiniz.

Orta üst sınıfın yaşadığı bu bölge oldukça güvenli, bu nedenle Minuteman Bisiklet Yolu Boston bölgesinde gündüzleri rahatlıkla yürüyüş yapılabilecek alanlardan biri.

Bölgede bir çok eski yerleşim alanına rastlamak mümkün. Örneğin 1846  yılında inşaatı tamamlanan Lexington tren istasyonu ilk günkü haliyle artık tren istasyonu olarak kullanılmasa bile hala faaliyette. 1954 yılında çekilmiş aşağıdaki fotograf hoşunuza gittiyse, mutlaka bisiklet yolunun Lexington’da yer alan bölümüne yürüyün. Tren ve tren yolu artık bu fotografta kalmış olsa da bir zamanlar altından trenin geçtiği bina hala aynı formda ayakta duruyor.Lexington Tren İstasyonu Binası

Ek bilgi

Bisiklet yolu ile ilgili daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir belgeseli Revival: The Story of the Minuteman Commuter Bikeway adıyla YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

Bisiklet yolu ile ilgili durum güncellemelerine resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun