Amerika’da direksiyon sınavı

Güzel güzel dersinize çalışıp direksiyon sınavına girebilmeniz için gerekli olan ehliyet sınavınızı geçtiniz. Şimdi sıra geldi Amerika’da direksiyon sınavına. Artık bu direksiyon sınavı Amerika’da bir ehliyet edinme yolunda gireceğiniz son sınav. Başarılı olursanız anında daha önce edinmiş olduğunuz “learning permit“iniz ehliyete çevriliyor ve aynı gün yanınızda biri olmadan araç kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Sonrasındaysa bir hafta içinde gerçek ehliyetiniz daha önce başvuru yaparken belirtmiş olduğunuz adrese postalanıyor.

Yok eğer ilk girdiğiniz direksiyon sınavını geçemediyseniz hiç dertlenip tasalanmaya gerek yok, sistem üzerinde boş gün bulursanız parasını ödedikten sonra aynı gün bile tekrar direksiyon sınavına girebilirsiniz.

Amerika’da ehliyet nasıl alınır? başlıklı yazıyı okuyanlar Amerika’da ehliyet alma şartlarının eyaletlere göre değiştiğini hatırlayacaklardır. Amerika’da direksiyon sınavı da tıpkı ehliyet sınavı gibi eyaletlere göre farklıklar gösterebilir. Ancak uygulamada üç aşağı beş yukarı hemen hemen aynı olacağını düşünüyorum. O yüzden Massacusets dışında bir eyalette bile yaşıyorsanız, Amerika’da direksiyon sınavı başlıklı bu yazıyı okumanızın direksiyon sınavına girmeden önce sizin için faydalı olacağını düşünüyorum.

Direksiyon sınavına dair bilmeniz gerekenler:

Toplamda 46,876 mil uzunluğundaki A.B.D. otoyol sisteminden bir kesit.

Kullanacağınız araba

Amerika’da direksiyon sınavı için size bir araba verilmiyor. Sınava giderken arabanızı kendiniz götürmek durumundasınız. Bu bir tanıdığınızın arabası olabilir. Araba kimin üzerine kayıtlıysa o kişinin de sizinle sınava gelmesi şart. Elbette arabanın ruhsatı ve kendi ehliyetiyle birlikte Ayrıca sizinle birlikte gelen her kimse ehliyetinin sınava girdiğiniz eyaletin ehliyetine sahip olması gerekiyor. Örneğin siz Maine eyaletinin ehliyetine sahip birinin ehliyeti ve arabasıyla Massachusetts eyaletinde direksiyon sınavına giremezsiniz.

Hadi bir de yaban ellerde kimseyi bulamadığınızı varsayalım! Uber ya da Lyft çağırıp aracın sürücüsünü ikna ederek de sınava girebilirsiniz. Bu çözüm elbette size biraz pahalıya patlayacaktır ancak çözümsüzlükten iyidir.

El işaretleri

Bu el işaretleri benim ilk girdiğim direksiyon sınavından kalmama neden oldu. Bu nedenle bu maddeyi unutmadan hemen ikinci madde olarak ekleme gereği duydum.

Sınava başladınız ve aracınıza bindiniz (ehliyet kemerininizi takmayı unutmayın). Sınavı yapan kişi arabaya binmeyecek ve sizin sinyalizasyon sisteminizin çalışıp çalışmadığını test edecek. Önce sizden sağ sol sinyal lambalarınızı yakmanızı, sonra arabanın arkada tarfına geçip sağ ve sol sinyal yakmanızı ve ardından frene basmanızı isteyecek. Hemen sonrasında aracın içine yani yan koltuğa oturmadan size el işaretlerini (İngilizcesi hand signals olarak geçiyor) soruyor. Eğer sinyalizasyon sisteminiz bozulursa bu el işaretlerini kullanarak sinyal vereceksiniz. Bu sorunun size sorulma nedeni bu. Bu nedenle bu işaretler önemli. Ben yukarıda belirttiğim gibi bu işaretlerden bihaber olduğum için ilk sınavım başlamadan bu sorudan sonra bitti!

Direksiyon sınavında bilmeniz gereken el işaretleri
Görsel kaynağı: Esurance

Eğer sağ dönüş yapacaksanız kolunuzu elinizi de açarak yukarı kaldırıyorsunuz, eğer sola dönecekseniz sola kaldırıyorsunuz,  duracaksanız aşağı yönü gösterir şekilde kolunuzu uzatacaksınız. Görüldüğü gibi oldukça basit ancak benim gibi bilmiyorsanız çok çok solu gösterdikten sonra sağa dönüş ve durma işaretini de göster dendiğinde mavi ekran verirsiniz!

Paralel park

Gerçek paralel park bu değil!
Görsel kaynağı: One Ear In The Past

Amerika’da gireceğiniz bir direksiyon sınavında bir diğer önemli konu paralel park. Eğer şehirde yaşamıyorsanız Amerika’da paralel park neredeyse hiç yapmıyorsunuz ancak sınavda paralel park yapamazsanız sınavı geçemiyorsunuz. Paralel park biraz pratik isteyen bir iş eğer gerçekten bu konuda tecrübeniz yoksa sınavdan önce bulduğunuz iki araba, duba ya da çizdiğiniz bir çizgi arasına bol bol park edin.

Sınav rotası

Watertown Ehliyet Sınavı Rotası
Watertown Ehliyet Sınavı Rotası. Görsel kaynağı: Google Maps

Ben direksiyon sınavına Massachusetts eyaleti Watertow’da girdim. Sınav yeri ve tarihi seçmeden önce internetten yaptığım araştırmada Watertown’daki sınav görevlilerinin daha esnek oldukları ve sınav rotasının diğer lokasyonlara göre daha kolay ve kısa olduğu yazıyordu. Watertown’daki direksiyon sınavının rotası yanlış hatırlamıyorsam hemen hemen bir mil kadardı. Şehir içinde gerçekten kısa süren bir sürüşten sonra ehliyetimi nihayetinde ikinci girişimde aldım. Sınav rotası üzerinde hatırladığım kadarıyla iki ya da üç tane dur işareti vardı. Bu işaretlere gelmeden bir kaç adım öncesinde durmanız bir iki saniye bekledikten sonra hareket etmeniz yeterli olacaktır.

Özetlersek Amerika’da direksiyon sınavını başarıyla bir kerede tamamlamak için:

 • Araca bindiğinizde aynalarınızı ayarlayın.
 • El işaretlerini öğrenin.
 • Ehliyet kemerinizi takın.
 • Sınav süresince araçta bulunan müzik sistemini açmayın.
 • Sınav süresince sınav görevlisi (examiner olarak geçiyor) ile konuşmayın. Size verdiği talimatları uygulayın.
 • Direksiyonu tek elinizle tutmayın.
 • Şerit değiştirirken sinyal vermeyi ve omzunuz üzerinden arka tarafı kontrol etmeyi unutmayın.
 • Yayalara mutlaka öncelik tanıyarak yaya geçitlerinde durarak karşıdan karşıya geçmeleri için öncelik tanıyın.
 • Dur işaretlerinde mutlaka durun ve bir iki saniye bekleyin.
 • Okul otobüsleri dur işareti veriyorsa mutlaka arada 100 adım olacak kadar arkasında durun.
 • Şehir içi hızı asla aşmayın.
 • Dönüşler için yavaşlayın.
 • Önünüzdeki araçla takip mesafenizi koruyun.

Aslında bu yazıyı sıcağı sıcağına yazsaydım eminim daha uzun bir yazı olacaktı ancak üzerinden 4-5 ay gibi bir zaman geçince bazı detayları unutmuş ya da atlamış olabilirim. Eğer Amerika’da direksiyon sınavı ile ilgili bu yazıya eklemeyi unuttuğum ya da aklınıza takılan bir soru olursa mutlaka çekinmeden sorun. Sizin için ya hatırlamaya çalışırım ya da araştırırım.

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

7 thoughts on “Amerika’da direksiyon sınavı”

 1. Peki direksiyon sinavi icin bos gunleri hangi siteden kontrol edebiliyoruz? Yazili testi hemen gectikten sonra direksiyon sinavina ayni gun girebiliyor muyuz?

  • Merhaba,

   Direksiyon sinavi icin bos gunleri kontrol edebileceginiz web sitesi bulundugunuz eyalete gore degisiyor. Yazili testi gectikten sonra direksiyon sinavina ayni gun girebilirsiniz eger sistemde randevu alabileceginiz bos bir zaman dilimi varsa.

 2. Sonradan farkettim ki siz de benim gibi Anadolu Universitesi Iletisim mezunusunuz. Massachusetts e geldigimde sizinle tanismak, bir kahve icmek isterim 🙂 iyi gunler.

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun