2014’te sosyal medya stratejinizi gözden geçirmeniz için 10 neden

Bu yazı ilk olarak The Brand Age dergisinin Ocak 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Z kuşağı sosyal medya ile anılıyor. Doğal olarak dijital pazarlamacıların bu kuşağa ulaşmak için ilk tercihi sosyal medya oluyor. 2013’ün son ayında ortaya çıkan istatistikler gösteriyor ki sosyal medyaya olan ilgi sadece Z kuşağından ibaret değil. Rakamlar, sosyal medya stratejinizi yeni yılda gözden geçirtecek türden.

55-64 yaş aralığı Twitter’ın en çok büyüyen yaş aralığı

Bu demografik yapı 2012’den bu yana Twitter üzerinde yüzde 79 büyüdü. 45-55 yaş aralığı Facebook ve Google + üzerinde en hızlı büyüyen yaş aralığı. Rakamlar sosyal medyanın sadece gençler için olmadığını kanıtlar nitelikte.

Özellikle bu üç mecra üzerinde yaşlı kullanıcıları da düşünün. Eğer sadece sosyal medya üzerinde gençleri hedefliyorsanız bir şeyler kaçırıyor olabilirsiniz.

Günde 400 milyon tweet

Sosyal medya uzmanları için en acımasız istatistiklerden biri bu. Günde 400 milyon tweetin gönderildiği bir mecrada ben buradayım demek için yeni ve farklı birşeyler söylemek gerekiyor.

Facebook’u sadece mobilden kullanan kullanıcı sayısı 189 milyon

Facebook’u sadece mobil cihazlardan kullanan kullanıcı sayısı 189 milyon. Dolayısıyla hedef kitlenizde Facebook’u sadece mobil bir cihazdan kullanan kullanıcı sayısı sizin tahmininizden çok daha fazla olabilir. Facebook reklamlarınızda ya da içerik gönderilerinizde mobili görmezden gelmeyin.

YouTube’un erişim gücünü küçümsemeyin

Televizyonun geniş kitlelere ulaşmakta en iyi yol olduğunu mu düşünüyorsunuz? Öyleyse Youtube’un A.B.D’de yaşayan 18 – 34 yaş aralığındaki internet kullanıcılarına bir kablolu yayından daha fazla ulaştığını bilmiyorsunuz. Türkiye için elimizde bu tür bir istatistik olmasa da daha önce Adwords aracılığı ile Youtube’a reklam vermişseniz hedef kitlenize ne kadar kolay ulaşabileceğiniz hakkında bir fikir sahibisinizdir. Ölçülebilir olması da cabası.

Her saniye Linked’in de iki yeni üye kayıt oluyor

Profesyonellerin sosyal mecrası Linkedin her saniye büyümeye devam ediyor. Bloglar, gruplar ve iş ilanlarıyla zengin bir içerik ve etkileşim sunan Linkedin sunduğu reklam seçenekleri ve şirket sayfaları ile hedef kitlenize ulaşmanızda önemli bir seçenek. Linkedin daha önce servis ettiği infografikte Türkiye’nin en hızlı büyüyen ülkeler arasında birinci sırada yer aldığını açıklamıştı. Toplamda 260.976.678 kullanıcısı bulunan bu profesyonel ağın 2013 yılının son ayı itibariyle 2.734.633 Türk kullanıcısı bulunuyor.

Linkedin kullanıcıları Pinterest, Google+, Twitter ve Facebook kullanıcıları kadar aktif değil

Her ne kadar saniyede iki kullanıcı kayıt olsa da etkileşim oranlarına baktığımızda Linkedin kullanıcıları site üzerinde Pinterest, Google+, Twitter ve Facebook kullanıcıları kadar etkinlik göstermiyor. Sonuç olarak Linkedin üzerinde açtığınız bir yarışma ya da anketten alacağınız geri dönüşler için Pinterest, Google+, Twitter ve Facebook’taki gibi bir beklenti içine girmeyin.

Pazarlamacıların yüzde 93’ü sosyal medyayı kullanıyor

Yapılan araştırmalara göre pazarlamacıların yüzde 7’si sosyal medyayı kullanmadıklarını belirtmişler. Tersten okursak pazarlamacıların yüzde 93’ü sosyal medyayı kullanıyor. Bir kaç yıl öncesine kadar bütçe ayırmanın anlamsız ve zaman kaybı olarak görüldüğü bu alanda artık büyük bir rekabet yaşanıyor. Dolayısıyla eğer siz yapamıyorsanız zaman kaybetmeden sizin için bu işi yapacak doğru kişi ya da kuruma ulaşın.

Pinterest kullanıcılarının yüzde 69’u kadın

Sosyal medya stratejinizde pinterest kullanıcılarının yüzde 69’unun kadın olduğunu göz önünde bulundurun. Pinterest stratejinizi bu istatistiğe göre oluşturun. Kadınlara ulaşmanın yanı sıra erkeklere de bu kanaldan ulaşmak stratejiniz için önemli olabilir.

Facebook ile entegre çalışan 1 milyon web sitesi var

Gerek Facebook ile bağlan özelliği gerekse Facebook yorum modülü sosyal medya stratejiniz için önemli olabilir.

Yeni oyuncuları göz ardı etmeyin

Deezer ve Spotify (Spotify Türkiye’nin reklam pazarlama bölümü bir garip, iletişim formunu dolduruyorsunuz ve hiç bir şekilde geri dönüş yapmıyorlar) gibi büyüme potansiyeline sahip araçlarını mutlaka sosyal medya stratejinize entegre etmeye çalışın. Bu servislerin demografik özellikleri kampanyanızın başarısında kilit rol oynayabilir.

Yazıya ait dergi sayfası

The Brand Age Ocak 2014
The Brand Age Ocak 2014

Yeni yazılar e-posta adresine gelsin

Yorumunuzla yazının gelişmesine katkıda bulunun